standers van klinkers en de voorstanders van steenslagtegels als materiaal voor de sierbestrating in het wandeldomein van Haar lem. De vereniging toonde zich uiteraard voorstander van klin kers: „Het Haarlemse voetgangersgebied kenmerkt zich door een middeleeuws bestratingspatroon, aangelegd in een bochtig tracé, dat de voorbijgangers een vrij uitzicht geeft op de gevels boven de winkels. De intimiteit wordt hierdoor in sterke mate bevorderd. Structuur, kleur en schaal van het bestratingsmateriaal gewassen grindtegels passen absoluut niet in deze voor Haarlem zo karakte ristieke intieme sfeer van de binnenstad". Ook de Schoonheidscommissie, de Bond Heemschut, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en andere instanties uitten hun ernstige bezwaren tegen de betontegels. Het mocht echter niet baten: Haarlem ligt, wanneer wij dit schrijven, bijna geheel vol met uiterst vuile, gewassen steenslagtegels die van het straatpro fiel niets overlaten447). 228 Brinkmann-Complex, 1975-heden Met zeer veel aandacht volgde „Haerlem" uiteraard de gang van zaken rond de gebouwen van het voormalige café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. In de eerste plaats omdat het een der gevoeligste plekken in het Haarlemse stadsbeeld betreft en in de tweede plaats omdat „Haerlem", zetelend in de Hoofdwacht, zich nauw betrokken voelt bij de toekomst der omringende bebou wing. Met het plan van architect Latta, opgesteld in opdracht van Akom B.V., zoals dat in 1975 bekend werd gemaakt, kon „Haer lem" zich in grote lijnen verenigen. Jammer achtte men het echter dat de enige gevel van het complex die bepaald uit de toon viel, die van de Rembrandt-bioscoop, Grote Markt 15, aanvankelijk ongewijzigd werd gehandhaafd. Dit was reden voor een schrijven van „Haerlem" aan B en W waarin werd aangedrongen deze ene „rotte kies" in de fraaie gevelwand van de Grote Markt tussen Barteljorisstraat en Smedestraat wat aan te passen. „Daar de sto ring die het Rembrandt-theater in deze wand veroorzaakt, uitslui tend de gevel beneden de goot betreft en de kap van dit pand zelfs een aantrekkelijk element vormt naast de soortgelijke kap van de Hoofdwacht, willen wij geen herbouw van de gehele gevel voor- 285

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 287