in opbouw als in opstelling ten opzichte van de kade. Een aardig voorbeeld is het verspringen van de rooilijn bij de aansluiting van de Bakenessergracht en bij de Damstraat. Daarbij de Waag moet vroeger een marktplek aan het water geweest zijn. Vroeger was de Damstraat smaller, zodat deze plek zich sterker als plein manifes teerde. Loopt men langs de oostelijke oever van het Spaarne, nauwelijks gehinderd door het verkeer, dan kan men diverse rijke indrukken opdoen. We zien het water, door de bruggen ruimtelijk ingedeeld, de levendige gevelwanden waarbij de Waag iets gepro nonceerd is als een enigszins vierkantig merkteken met piramide dak, met om de hoek de prachtige gevelrij van de Damstraat. Staande voor het pand Spaarne 98 heeft men een goed standpunt om deze mooie rij als achtergrondsdecor te zien in combinatie met de toegeknepen doorgang van de Spaarnebocht op de voor grond. Buitengewoon mooi is dat, die combinatie van beweging en rust en van donker en licht en van ruimtelijke plastiek. De Bakenessertoren, eveneens kortgeleden fraai gerestaureerd, speelt een kostelijk spel mee, ook in klank. Is het U wel eens opgevallen, hoe mooi dat antieke carillon klinkt? Goede combi naties in een stedelijk beeld verrijken de belevingswaarde van een stad. Waar men bijv. torens van Bakenesserkerk en Bavo in combinatie met elkaar kan zien, ontstaan als het ware extra waar devolle plekken, mits uiteraard die plekkwaliteit ook goed is. De grote voorgevel van het Teylermuseum zou door zijn hoogte uit de toon dreigen te vallen, maar de zorvuldige detaillering en de beweeglijke gevelopbouw zijn zo levendig, dat de totaliteit van het stadsdeel niet geschonden wordt. Het gedeelte langs de Hout markt is wat verkommerd, maar de vele rode pannedaken met op de achtergrond de torens van de Amsterdamse poort roepen nog een suggestie op van hoe het vroeger was, al met al een karakteris tiek beeld. Bij het zuidwesteinde van de Houtmarkt is een aanvechtbaar werkstuk uitgevoerd. Daar is een openbaar voet paadje in een plantsoentje aangelegd, met een afrasterend hek dat men bij een voetbalveld verwachten zou en niets met de Spaar- nesfeer te maken heeft: een onnodige miskleun. Kijken we vanaf de Turfsteeg naar het zuiden, dan merken we hoezeer de Spaarnekerk een steunpunt is in dit stadsgedeelte. Ook 26

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 28