Miraculeus schilderij terug in Haarlem De schatkamer van de kathedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidsevaart heeft vorig jaar een schilderij verworven, dat zo niet om zijn artistieke kwaliteiten dan wel om de curieuze geschiedenis, die eraan verbonden is een interessante en bezienswaardige aanwinst is. Een typisch Haarlems schilderij, dat jarenlang een particulier bestaan heeft geleid en dat dank zij een schenking van mevrouw M.L.A. Klompé-Tummers uit Heerlen in de openbaarheid is gekomen. Het schilderij heeft als centrale figuur de H. Blasius, die omstreeks het jaar 300 bisschop in Sebaste (Armenië) is geweest en daar in 316 de marteldood is gestorven. Daaromheen enkele taferelen: Blasius redt door een wonder een jongetje van de verstikkingsdood, vervolgens: de bisschop treedt de beul tege moet, die hem moet onthoofden, de kroning van Blasius in de hemel en tenslotte daar gaat het in dit geval om de voorstel ling van een priester, die in aanwezigheid van twee andere personen een vrouw de Blasiuszegen geeft. Volgens zijn legendarisch levensverhaal werd Blasius tijdens een christenvervolging gevangen genomen. Toen hij naar de gevan genis gevoerd werd, klampte hem een vrouw aan, wier zoontje een visgraat had ingeslikt en daardoor dreigde te stikken. Blasius genas de jongen op wonderbaarlijke wijze en sindsdien wordt hij in de katholieke kerk vereerd als patroon tegen keelziekten. De devotie tot de H. Blasius heeft ook in Nederland eeuwenlang stand gehouden en wordt nog in tal van parochies gepractiseerd. Op zijn feestdag in februari gaan nog velen ter kerke en ontvangen uit handen van de dienstdoende priester de Blasiuszegen, welke inhoudt, dat de priester twee kaarsen gekruist tegen de keel van zijn 'beminde gelovige' houdt en daarbij een gebed tot de H. Blasius uitspreekt. Een dergelijk tafereel staat op het schilderij in de schatkamer afge beeld. Joh. Beijk, de schatbewaarder van de kathedrale basiliek, is maandenlang bezig geweest, die afgebeelde geschiedenis te achterhalen. Volgens hem was hier geen sprake van fantasie, 309

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 311