maar van de weergave van een feitelijke gebeurtenis die zich in Haarlem moest hebben afgespeeld. Hij werd daarin gesterkt door de vermelding in de linkerbovenhoek van het schilderij 'Sebaste 316' en in de rechterbovenhoek 'Haarlem 1895'. Het schilderij bleek gesigneerd te zijn door Frans Loots, een Haarlemse schil der, die vooral als kerkschilder veel furore heeft gemaakt. Er was nog een ander aanknopingspunt. In de brief van de zaak waarnemer van mevrouw Klompé, waarin zij het schilderij ten geschenke geeft aan de schatkamer, stond vermeld, dat het voor stelde „de toedeling van de halszegening aan de niet-katholieke mevrouw Sacré". Het ging er nu maar om, overlevenden van de familie Sacré op te sporen, die wellicht nadere opheldering zouden kunnen geven. Jan Loots en diens zuster, een zoon en een dochter van de schil der, herinnerden zich dat hun vader dikwijls een verhaaltje vertelde, als hij aan het schilderen was. In een van die verhaaltjes ging het over een vrome vrouw, die in de kerk als door een wonder genezen zou zijn. Maar de ontknoping werd grotendeels toch gevonden bij de heer Henry Spaan in Heemstede, wiens schoon moeder een Sacré geweest bleek te zijn. Voor mevrouw Spaan bleek het niet moeilijk die oude familiegeschiedenis rond Anna Sacré op te halen. Intussen het ene toeval haalde het andere uit was bij de familie Troupin aan de Zijlweg de volledige geslachtslijst van de Sacré's boven tafel gekomen. Die lijst was in 1939 samengesteld door de heer H.M. Troupin. En daarmee kwam weereen destijds algemeen bekende familie tot leven, wier geschiedenis tot omstreeks 1670 teruggaat. In dat jaar 1895 woonden op Grote Houtstraat 33 Jan, Anna en Marie Sacré, ze waren alle drie ongehuwd: Jan en Anna hielden een winkel in kaas, boter, eieren en comestibles. De huishouding werd gevoerd door Marie. Oudere Haarlemmers bewaren nog de beste herinneringen aan die winkel, die grote faam genoot als 'Het Boterhuis' en waarin nu een juwelierszaak is gevestigd. Jan Sacré had zijn bijnaam 'Jan Ham' te danken aan de voortreffelijke ham, die hij met vaardige hand van het been placht te snijden. Rond de eeuwwisseling bepaalde 'Het Boterhuis' mede het deftige 310

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 312