deze kerk stand gehouden. Het lijkt me aanbevelenswaardig, dat het beeld zijn ereplaats weer terugkrijgt. Met dit verhaal leek het mysterie van het schilderij in de schat kamer opgelost. Maar waar het de verbeelding betrof van een zo feitelijke geschiedenis, kwam ook de vraag aan de orde: wie zijn die figuren op het schilderij? De vrouw, die de Blasiuszegen ontving, moest Anna Sacré zijn. Maar wie was die priester en wie waren die twee andere mensen, een man en een vrouw, die op hun beurt stonden te wachten? Het antwoord werd gevonden in de geschiedkundige Bijdragen van het Bisdom Haarlem. Het schilderij staat namelijk beschre ven in de rubriek Iconographia Sacra (1934) van mgr. J. Loos. Het bevond zich toen in de pastorie van O.L.Vr. Hemelvaart te Gouda. Bij de beschrijving van het schilderij meldt mgr. Loos. „Ter rechterzijde de eerw. Heer Klompé, destijds kapelaan aan S. Jozef te Haarlem, den Blasius zegen gevend aan Mej. Sacré, waar de Heer Pielage en zijne zuster Elisabeth getuigen zijn. De hier genoemde Pielage is Henri geweest, destijds directeur organist van de kathedraal aan de Leidsevaart. Zijn zus is Betsie, een bekende pianiste in die tijd. Men kan veilig aannemen, dat het schilderij door Frans Loots gemaakt is in opdracht van de toenmalige kapelaan Klompé. Het is na diens dood in de familie gebleven, tot nu mevrouw Klompé-Tummers het ten geschenke heeft gegeven aan de kathedrale basiliek. Wim Helversteijn 313

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 315