had men zicht op de Krocht, waar zich een wisselplaats bevond. Vanuit het zuideinde van deze wisselplaats kon men het midden van de Barteljorisstraat zien, op het punt waar de Zijlstraat begint. Daar begon weer dubbel spoor, dat zich schuin over de Grote Markt voortzette tot in de Grote Houtstraat ter hoogte van Palthe, het huidige pand nr. 17. Vanaf dit punt begon weer enkel- spoor maar men kon vandaar het Verwulft zien, waar een wissel plaats was. Vanaf deze wisselplaats kon men de Grote Houtstraat in zuidelijke richting inkijken tot de garages van Inpijn (thans bioscoop Cinema Palace), waar opnieuw dubbelspoor begon, dat zich langs het Provinciehuis, over de Grote Houtbrug, Houtplein en Dreef tot het eindpunt voortzette. In het algemeen werd op het dubbelspoor rechts gereden, behalve op de Grote Markt. Het zicht van het zuideinde van de Barteljo risstraat op de Krocht en van het bovenomschreven punt in de Grote Houtstraat op het Verwulft was alleen mogelijk als de tramwagens op het linker spoor stonden. Alles tezamen een goeduitgedachte regeling, die een frequent tramverkeer mogelijk maakte zonder het andere verkeer te hinde ren. De helder wit geschilderde daken der paardentrams waren goed zichtbaar tussen twee punten, waar dubbelspoor overging op enkelspoor. Indien twee wagens aan beide zijden van een enkelspoorgedeelte tegelijk verschenen, hadden de trams naar het station voorrang; want daarin zaten mogelijk reizigers die hun trein moesten halen. De electrische tram had dubbelspoor in de gehele Kruisstraat, hetgeen stilstand van voertuigen in het zuidelijk gedeelte volstrekt onmogelijk maakte. Wat de Grote Houtstraat betreft was dit euvel reeds in 1913 ontgaan, door gebruikmaking van Koningstraat en Gierstraat; doch ten aanzien van de Kruisstraat kon pas verbetering intreden, toen de Ceintuurbaan uit de Jans straat en Jansweg verdween en deze benut kon worden voor de trams komende uit de Hout en Heemstede. Kruisweg en Kruis straat werden van 1929 af alleen in zuidelijke richting bereden, terwijl toen het spoor in de nauwe Smedestraat kon worden opge broken. Op 20 juni 1895 werd het Brongebouw in het Frederikspark 316

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 318