geopend. Men had hoge verwachtingen van het Staalbad Haar lem, zoals de aardige prent op blz. 103 van het Jaarboek 1974 doet vermoeden. Er werden concerten gegeven en de trammaat schappij beijverde zich om de bezoekers na afloop daarvan thuis te brengen. Vanaf het Houtplein werd een zijspoor aangelegd naar de ingang van het Brongebouw. Men gaf de voorkeur aan aftakking van het zijspoor van enkelspoor in plaats van het bestaande dubbelspoor, zodat dit op het Houtplein tussen Tempeliersstraat en Baan vervangen werd door enkelspoor. Dit kwam goed van pas, toen in 1903 de dubbelsporige baan van ESM werd aangelegder was toen op het Houtplein en in het Frederiks- park genoeg plaats voor de dubbelsporige ESM-baan naast de paardentramlijn. Het Brongebouw raakte uit de belangstelling en dus was er voor NZHTM in 1913 geen reden daarheen een zij spoor aan te leggen. De Barteljorisstraat zou als eerste in 1912 geasfalteerd worden. De gemeente Haarlem besliste, dat het leggen van de nieuwe rails en de asfaltering tegelijk moesten plaats hebben. Toen de asfalte- ringswerkzaamheden een aanvang namen, lagen de nieuwe rails reeds in de Grote Houtstraat en Koningstraat. De paardentram liep van de Krocht door de Smedestraat over een tijdelijk eigen spoor naar de Grote Markt, alwaar nabij het standbeeld een tijde lijke wissel was gelegd, die aan de van het station komende trams de gelegenheid bood de Grote Markt over te steken en het nieuwe spoor in de Koningstraat te bereiken. Toen de asfaltering gereed was en het nieuwe spoor gelegd was, konden de paardentrams de Barteljorisstraat weer berijden, ditmaal alleen in zuidelijke rich ting. Dit bleef zo tot de avond van de 9de mei 1913, toen de gemeenteraad in avondvergadering uiteindelijk haar fiat gaf aan de opening van de electrische tram op de volgende morgen. B.N. Colenbrander 317

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 319