dat hier uit de duinen komt en een heel zoeten smaak heeft. De heele streek, waar de bleekerijen zijn, bestaat uit louter zand; hetzij de natuur, hetzij menschenarbeid heeft hier tusschen de ontelbare zandhoogten en zandgroeven een vlakte gevormd. Wanneer het witmakende middel in het water bestaat, dan is het moeilijk en op sommige plaatsen zelfs onmogelijk om het linnen op de Haarlemmer wijze te bleekenmaar als het bestaat in een of andere bijzondere wijze van wasschen, dan is het een schande voor andere natiën, dat de Hollanders hun weefsel koopen, het bleeken en na een paar maanden het hun met groote winst terug ver koopen. Hier in de duinen lag het buiten Meer-en-Berg van den heer Van Lennep, dat uitzag op het Haarlemmermeer. Wij zagen het alleen van buiten; wat grotten, beelden, waterwerken en berceaux betreft, is het heel mooi. De heer Van Lennep is een van de rijk sten van Amsterdammaar hij zou zich met den aanleg van dit buiten geheel geruïneerd hebben, wanneer zijn familie niet op middelen gezonnen had om hem in zijn grootsche plannen van aanleg te verhinderen. N.B. In een herberg buiten Haarlem betaalden wij voor ons drieën en den knecht 15 gulden, terwijl wij alleen maar een schotel kleine en een schotel groote baarzen hadden gehad, benevens boter en brood en een flesch wijn." „Den lOden Juni ging ik in gezelschap van de heeren Lefebure en Altströmer op reis, om de voornaamste plaatsen van het door zijn zindelijkheid en welvaart vermaarde Noord-Holland te bezoe ken. Te half drie 's middags kwamen wij te Haarlem, waar wij, terwijl wij wachtten op het middagmaal en de paarden, in de kerk gingen om daar het orgel te hooren, dat het grootste en voor naamste is in al de zeven provinciën. Het was groot, zuiver van toon en krachtig, maar ik meen dat het niet zoo groot is als het orgel van Upsala, dat, naar mijne schatting, in de twee andere genoemde eigenschappen er niet bij achter staat, ja het zelfs over treft. Met vergulde letters stond er onder: „Consulares viri quique iis a consiliis et ab actis poni jusserunt et sacris publicis consecrarunt ex S.C. pridie idus martias MDCCXXXV". De kerk was 174 ellen lang: de breedte was niet heelemaal naar 326

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 328