proportie. Zij was evenals de kerk van Upsala met pilaren gebouwd; maar het gewelf was hier van hout, zooals in alle Hollandsche kerken. Wij wilden ook Coster's huis zien, zijn standbeeld in den hortus medicus en de eerste boeken, die gedrukt waren en die op het stadhuis bewaard worden. Het standbeeld en de boeken konden wij niet te zien krijgen, daar zij, die de sleutels daarvan hadden, niet te vinden warenmaar het huis, waar nu nog een drukkerij is, bezagen wij en kochten daar een boekje met gedichten op Coster en een verhandeling over zijn uitvinding van de boekdrukkunst in 1428 en hoe zijn naar Duitschland weggeloopen bediende aanlei ding gaf tot de bewering, dat genoemde kunst daar het eerst uitge vonden werd. Coster's huis is verguld, staat midden tegenover de Groote Kerk en heeft drie verdiepingen; maar aan de straatzijde is het zoo smal, dat er in de breedte maar plaats is voor één venster. Van de andere huizen onderscheidt het zich door de beeltenis van Coster, die op de buitenzijde geschilderd staat, met het volgende onderschrift Memoria Sacrum Typographia ars artium omnium conservatix hic primum inventa a Laurentio Costero Harlemensi MCCCCXXVIII Nadat wij het middagmaal gebruikt en met een stalhouder in Haarlem geaccordeerd hadden dat wij een rijtuig zouden hebben voor zeven gulden per dag (maar wij moesten ook de vertering van den koetsier en het voer van drie paarden betalen, wat nog een aardige som erbij maakt), vertrokken wij 's avonds te zeven uur van Haarlem. Onderweg passeerden wij een dorp, Schoten genaamd, waar wij het voornaamste tijdverdrijf van de boeren in deze streek zagen. Zij hadden nl. een gesloten ton opgehangen, 327

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 329