effecten, overdaad, dan mag de Wilhelminastraat een verdienste lijk specimen genoemd worden. Zie eens hoe verzorgd de koppen van de bouwblokken zijn, waar door de dwarsstraten met hun merendeels goede straatbeelden mooi bijdragen tot de totaalindruk. De wijze waarop onlangs de Wilhelminastraat behandeld en beplant is, mag zeker verdienste lijk genoemd worden en is één van de redenen van die grotere waardering. Weet U dat er nog een antiek fronton in de gevelwand te zien is, afkomstig van één der stadspoorten? Het is een fraai behakt timpaan en staat bovenop de gevel van de school tegenover de Mauritsstraat, nogal onopvallend voor het oog van de passan ten. Een ander geslaagd stadsdeel van 19de eeuwse origine, en dan van bijzondere klasse, is het Kenaupark, iets verder naar het noorden gelegen. De weg maakt een bocht tussen de royale percelen door, hetgeen de associatie oproept van een soort entree, en leidt naar een fraai stadsplantsoen met grote bomen in groepen opgesteld in een glooiend gazon. In een carré rondom staan voorname huizen met ongeveer dezelfde hoogte en witte kleur, in eenzelfde stijl, die men wel de Brusselse noemt. Het aaneengesloten front aan de oostzijde geeft vastheid aan deze ruimte en is van een onverwacht hoog gehalte. Het plein opent zich op de hoeken en biedt daar aardige doorkij ken. Het is zeer juist, dat dit gave complex op de monumentenlijst geplaatst is. De ruimtelijke relatie met de Parklaan is eertijds bijzonder fraai geweest door de kapitale bomen die daar park achtig gegroepeerd waren en thans op een enkele na gekapt zijn. De bolwerken aan de noordzijde van de stad zijn in de vorige eeuw veranderd in een romantisch aangelegd plantsoen volgens de toenmaals gebruikelijke Engelse landschapstijl, met zijn vloeiende lijnen, geleidelijke glooiingen, lage oeverrandjes en volbeplante bosschages. Dit aantrekkelijke stadsdeel ligt nogal geïsoleerd tussen de barrières van verkeer en water, hetgeen de kenners van dit rustige wandelgebied wel zullen waarderen. De spoorlijnen, die helaas vaak in een stad enorme scheidingen teweegbrengen, zijn in Haarlem nogal ondergeschikt gebleven, 30

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 32