Een begin werd gemaakt met het 'eerste steen'-onderzoek. De bedoeling is tot een inventarisatie te komen van alle dateringen aan Haarlemse huizen, waarbij vooral gelet zal worden op de 'eerste stenen'. Alleen al de Zijlweg leverde er zo'n 32 op, in ouderdom variërend van 1827 tot 1968. Door het groeiend aantal leden was het dit jaar mogelijk om ons stiefkind in de vorm van schervenmateriaal weer ter hand te nemen. Zo werd eindelijk een begin gemaakt met de restauratie van archeologica, opgegraven na de brand bij Hensen in de Paar- laarsteeg. In januari assisteerden enkele leden van de werkgroep de vereni ging 'Oud-Heemstede-Bennebroek' bij opgravingen in een bouw put voor het wijkgebouw van de Hervormde Kerk aan het Wilhel- minaplein in Heemstede. In november werd op verzoek van de familie Van Millingen, beheerder van het Frans Loenenhofje in de Witte Herenstraat, en met toestemming van de AWN een 17de-eeuwse beerput geleegd, die achter nummer 24p bij verbouwingswerkzaamheden was ontdekt. De oud-voorzitter van de Vereniging ,,Haerlem" en regent van het holje, de heer Th. Hoog, was tijdens de opgraving één van onze geïnteresseerde bezoekers. Al viel de inhoud van de put enigszins tegen, toch zijn er nog tien voorwerpen te restau reren die te zijner tijd een plaatsje zullen krijgen in de regenten kamer aldaar. In nummer 3 van het Haarlems Bodemonderzoek verscheen het afgelopen jaar weer een bijdrage van onze werkgroep, getiteld 5,Een kelder op het terrein hoek Anegang Lange Veerstraat, voorheen woninginrichting Maranka". Molen de Veer (Bijdrage Peter Hammann en Pieter Handgraaf) Ook dit jaar hebben Peter Hamann en Pieter Handgraaf, als verte genwoordigers van de HWH, hun aktie voortgezet om molen De Veer van de Veerpolder bij Penningsveer gerestaureerd te krijgen. Was er in ons vorige jaarverslag sprake van dat de Stichting Rekreatiegebied Spaarnwoude de molen in eigendom wilde over nemen, later bleek dat toch te zijn teruggedraaid door het bestuur. In 1977 wilde de Stichting de molen toch weer overnemen.In 332

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 334