Haarlems Monumentenzorg in 1977 Er stonden al vier indrukwekkende pilaren, maar voor de vermo gende Jacob Temminck was dat niet voldoende. Hij wilde er iets aan toevoegen dat extra zou imponeren en zijn aanzien kon verhogen. De uitgever Loosjes noteerde het resultaat in een gidsje, gedateerd 1828: „De oplettende wandelaar zal aan het zuidereinde van den Hout de Buitenplaats eindenhout niet ongemerkt voorbijgaan, wegens de daarvoor prijkende en kunstig bewerkte marmeren sphinxen, uit Italië alhier overgebragt." Sinds de plaatsing, omstreeks 1810, zijn het steeds deze twee zonderlinge stenen figuren geweest die de bezienswaardigheid van het huis wagenweg 242 bepaalden. Vanzelf ontstond de bijnaam Huis met de Beelden. Rustig er naar kijken is op dit drukke punt niet meer goed mogelijk. De door Loosjes aange moedigde oplettendheid voor de beelden zou nu lijf- en blik schade kunnen veroorzaken. Degeen die moet afremmen bij de stoplichten kan vluchtig een oogje wagen. Ondanks de aandacht die het verkeer opeist zal het verscheidene passanten zijn opge vallen dat er de laatste jaren achter de rug van de sfinxen danig werd getimmerd en geschilderd. Nadat op 16 september 1977 enige genodigden naar binnen gingen om een glas sherry te drinken is het er weer stil geworden. Het spreekt vanzelf dat in onderstaand overzicht uit de doeken wordt gedaan wat er met deze monumentale woning aan de hand was. Zij die beschikken over het Jaarboek 1934 doen verstandig nog eens het artikel te lezen dat mevrouw J.M. Sterck-Proot daarin over de geschiedenis van Huize Eindenhout heeft geschreven. Dit door de architect Duyvené ontworpen buitenhuis hebben we te danken aan George Gerard Lans. Omtrent het bouwjaar liet deze Amsterdammer ons niet in het onzekere. De linker hoek van het hardstenen basement bevat namelijk een inscriptie die het feit vermeldt van de eerste steenlegging op 17 augustus 1793. Wat hier voordien stond was blijkbaar niet meer naar de zin van Lans. De oude bebouwing wordt in een akte van 1745 beschreven als „een buytenplaats genaemt Endenhout met desselfs landerijen 337

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 339