nessen van de Maria Stichting". Het bestuur van dit ziekenhuis opende in 1957 onderhandelingen met de gemeente. Deze had belang bij de verwerving, ter realisering van het voor dit gebied opgestelde uitbreidingsplan. Aanvankelijk vroeg men 575.000,-. Na langdurig overleg werd volgens raadsbesluit van 3 oktober 1962, de koop gesloten voor 425.000,-. Er woonden toen vijf gezinnen in het huis. Zoals veel voorkomt met onroerend goed dat door de gemeente wordt gekocht, was ook de toestand van het Huis met de Beelden lang niet best. „Wil het gebouw behouden blijven dan zal herstel niet langer kunnen worden uitgesteld", schreef het toenmalige hoofd van het gemeentelijke bureau monumentenzorg op 24 juli 1967. Er werd een voorstel ingediend voor een over de jaren 1967 t/m 1970 gespreide restauratie. De kosten waren begroot op 462.500,—Er was gedacht aan een bestemming ten behoeve van de „Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels", die zich daar al in 1963 voor had aangemeld. Ook anderen presen teerden zich als gegadigden, waaronder de sociëteit „Trou moet Blijcken" en de aannemersfirma J.P.A. Nelissen. Een beslissing werd niet genomen. In 1969 begonnen besprekingen met de „N.V. Grontmij", die op zoek was naar een gebouw voor de vestiging van een districtskan toor. Opnieuw werden een plan en begroting gemaakt. De kosten waren nu berekend op rond acht ton. Men bood slechts 25.000,— voor het gebouw, wetend dat de gemeente er van af wilde. Bovendien werd de onderhoudstoestand steeds minder. De terughoudende reactie van de gemeente leidde tot een bod van ƒ50.000,-, maar burgemeester en wethouders meenden de koopsom niet lager te moeten stellen dan 100.000,-. De bijbe horende grond zou in erfpacht worden uitgegeven. De gegadigde ging met dat bedrag niet akkoord en zag toen van de transactie af. Achttien maanden had het gepraat en geschrijf geduurd. Tijdens het laatste stadium van de onderhandelingen met de „N.V. Grontmij" vervoegde zich bij burgemeester De Gou, de Amsterdamse antiquair H.F. Bill. Deze liefhebber van oude schoonheid was sterk begaan met het lot van dit monument en stelde zich ten doel het te restaureren en de tuin rondom in 340

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 342