passende stijl aan te leggen. Hij wilde de woonbestemming hand haven. Dat was natuurlijk veel aantrekkelijker dan een degradatie tot een met buislampen verlicht kantoorgebouw. Stalen bureaux zie je ook liever niet in een omgeving die geschapen is voor inge togen elegantie. Met inbegrip van de zolder was de totale ruimte groot genoeg voor een opdeling in acht appartementen. Verschei dene personen zou dus de illusie kunnen worden gegeven in een deftige buitenplaats te wonen. Met dit vooruitzicht was het maar goed dat die maatschappij in grondzaken liet weten geen belangstelling meer te hebben. Direct daarna begonnen de besprekingen met de heer Bill. Dat was in oktober 1971Er vertoefden toen drie gezinnen in het huis, waar onder een stel krakers. Hun status als landgoedbewoners zou niet lang meer duren. De koop werd gesloten voor 125.000,-. De gemeenteraad bekrachtigde dat op 3 mei 1972. Bij de prijs was slechts een stuk grond direct om het huis heen inbegrepenhet bos bleef eigendom van de gemeente. De ontruiming, alsook het verkrijgen van subsidies en de nodige vergunningen, nam nog enige tijd in beslag. De gemeente was eerst niet te vermurwen om bewoning van het souterrain toe te staan, want dat was in strijd met de bouwverordening. Toch is ook dit onderdeel van het plan uitgevoerd; de sfeer in die half- ondergrondse woning is werkelijk verrassend geworden. Als datum van aanvang van de restauratie noteerden wij 15 oktober 1973. Allereerst was de kap aan de beurt. Pas vier jaar later zou alles zijn voltooid. Die lange duur was nodig omdat de eigenaar zijn uitgaven wat wenste te spreiden. Wie af en toe pools hoogte kwam nemen die kreeg het vermoeden dat voor het herstel en de verbouwing menige ton moest worden aangedragen. Het rijk en de gemeente namen er elk één voor hun rekening. Aanvankelijk waren de Haarlemse architect W.L. van Oostrum en de Amsterdamse aannemer G.A. Kleijn ingeschakeld. Later nam de heer Bill de dagelijkse leiding van het werk zelf in handen. Zijn doorzettingsvermogen was bewonderenswaardig, temeer daar er herhaaldelijk tegenvallers waren. Onverlaten eigenden zich allerlei waardevolle onderdelen toe. Onder meer werden de deurknoppen ontvreemd en de marmeren schoorsteenmantel in 341

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 343