de grote voorkamer. Wat de ene dag was aangebracht was soms de volgende dag weer verdwenen. Grote schrik bracht vooral de brand, die door onvoorzichtigheid van een schilder het dak op 23 september 1976 beschadigde. De man was onderaan de gevel bezig met een verfbrander. Achter het schotwerk ontstond vuur, dat zich snel naar de zolderverdieping verplaatste. Geld alleen is voor een restauratie niet voldoende. Men moet ook beschikken over historisch waardebesef en een sterke gedreven heid. De heer Bill gaf daar in alle opzichten blijk van. Zeer zorg vuldig werd alles afgewerkt. Plafonds en wanden verfraaide hij met lijstwerk, voorzover dat niet reeds aanwezig was; allerlei ornamenten die in zijn bezit waren werden in en om het huis toegepast. Opmerkelijk zijn onder andere twee in de tuin geplaatste lantaarns. Behalve het huis zelf, vereiste ook de herstelling van het hekwerk met bijbehorende stenen palen veel zorg en vakmanschap. De lezer wordt door het bovenstaande misschien geïnspireerd het resultaat van jarenlange inspanning eens in ogenschouw te nemen. Er is een ruime parkeerplaats nabij de in 1976 gebouwde manege. Deze is bereikbaar door van de Wagenweg af de Van Hogendorpstraat in te gaan en achter het lyceum 'Sancta Maria' om te rijden. Bij de lelijke manege, staande achter het voormalige koetshuis, voert een geasfalteerde bosweg naar de achterzijde van het Huis met de Beelden. Wij passeren het restant vaneen in 1918 gebouwde tuinkoepel. Het bolvormige dak is al geruime tijd weg. Door het roesten van de wapening zijn de betonnen zuiltjes en de daarop dragende rondgaande architraafbalk kapot gegaan. Als dorpelwachters fungeren twee namaaksfinxen, eveneens uit cement bestaande. Bij de nadering van het huis valt op dat de ingang aan de achter kant is. De hardstenen trap draagt bij tot de statigheid van de overigens eenvoudige achtergevel. Oorspronkelijk had deze twee terugliggende hoeken. Dit blijkt nog uit de vorm van het dak. Op het eind van de vorige eeuw werden deze hoeken met twee uitspringende vleugels bebouwd. Een bouwvakker die daar toen aan werkte legde het feit van de verbouwing vast op een plankje dat bij de restauratie is teruggevonden. Het volgende staat er op 342

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 344