in het verlengde van de Spanjaardslaan te situeren. Hij plaatste het zelfs haaks op de as daarvan. Aldus werd de statige hofstede een markant blikpunt voor hen, die uit het andere einde van deze laan naderbij komen. Op deze wijze ontstond een scheve ligging ten opzichte van de Herenweg, maar dat werd blijkbaar minder belangrijk geacht. De bouw zal mede zijn geïnspireerd door de reorganisatie die de Hout in de achttiende eeuw heeft ondergaan. In die tijd ging van deze omgeving een grote aantrekkingskracht uit op vermogende bouwlustigen. Wij kennen de villa als een overwegend witte gedaante. Daarmee was iedereen vertrouwd geworden. Het lokte dus critiek uit toen tijdens het werk afwijkende kleurmonsters werden opgezet. Restaurateurs hebben echter tot taak het oorspronkelijke aanzien zo veel mogelijk recht te doen. De oudste kleur van de houten gevelbekleding was een niet erg vrolijke groengrijze tint. Onder het witte sausje van de zuilen kwam een roodachtig huidje tevoor schijn. Bij verder afkrabben bleek de oorspronkelijke afwerking te bestaan uit een gekamde pleisterlaag in zandsteenkleur. Men heeft de in baksteen opgemetselde zuilen dus het aanzien van natuursteen willen geven. Het pleisterwerk was slecht en moest worden vervangen. De aangetroffen zandsteenkleur was nogal donker. Vanwege het gewenste contrast met de achtergrond werd toch maar besloten de zuilen aanmerkelijk lichter te kleuren dan zij waren bij de bouw in 1793. Het bestemmen van de zolder tot woonruimte bracht het aanbrengen van enkele dakkapellen met zich mee. Voor het aanzien is dat misschien een beetje storend, maar die zolderwo ning is wel een bijzonder aantrekkelijke behuizing geworden. Ook van de andere appartementen kan worden gezegd dat zij ruim en geriefelijk zijn. Het Huis met de Beelden is nu klaar. In het voorgaande werd 1967 genoemd als het jaar waarin het eerste rapport over de restauratie ter tafel kwam. De procesgang van dit soort zaken blijkt steeds erg moeizaam te zijn. Als verschijnsel van bestuurlijk handelen kunnen ook deze stukjes geschiedenis op zichzelf als zeer merkwaardig worden beschouwd. Zij die in verband met de monumentenzorg nogal eens het woord 344

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 346