weinig die bescherming soms te betekenen heeft bleek ook nu weer, want het ministerie verleende vlot een sloopvergunning. Het houten lijstwerk van de geveltop bevatte het jaartal 1781 en de afbeelding van een koe. De woning zal dus een boerenbehui- zing zijn geweest. Er is een keer een grondige opknapbeurt uitge voerd. De daarbij toegepaste gevelbepleistering verhoogde niet de schoonheid. Kenmerkend bleven de versierde bekroning, de klokvorm en de twee zandstenen voluten. Een eigenaardigheid is dat de gevel niet symmetrisch was. De bouwers hebben zich daar weinig om bekommerd. Het kwam toevallig zo uit en dat werd geaccepteerd. In onze tijd zou men wat minder gemakkelijk met een dergelijke afwijking genoegen nemen. De gemeente kocht het huis in 1969 van de heer G.H. Bekooy, die er zelf woonde. De afdeling Monumentenzorg maakte een opme- tingstekening en ging op zoek naar een mogelijkheid tot herbouw elders. Na enig speuren werd te Spaarndam op het adres ijdijk 9 een passend stukje grond gevonden. Wat daar eens stond was al geruime tijd geleden afgebroken. Bij navraag bleek de Spaarn- damse aannemer CPolderman de beschikking over dat terreintje te hebben. Hij toonde zich bereid, dit gat in de straatwand met het huis van de Zomervaart te vullen. De gemeente vergoedde hem de sloopkosten, maar overigens kon geen subsidie in uitzicht worden gesteld. Ter compensatie zorgde het bureau Monumentenzorg voor een bouwplan. In mei 1973 werd met het demonteren begonnen. De materialen kwamen voorlopig te liggen op het opslagterrein van de heer Polderman. Deze maakte niet veel haast met de bouw. Pas in april 1976 kwam het werk op gang. Precies een jaar later was alles klaar. De nieuwe woning werd verkocht aan een particulier, die er vervolgens zijn intrek nam. De uitvoering had in bepaalde opzichten wat zorgvuldiger kunnen zijn, maar onvolmaaktheid is juist een typisch trekje van het oude Spaarndam. Het huis voegt zich goed in de verscheiden heid van het dorpsbeeld. Een getrouwe herbouw is 't niet gewor den. De vorm van de gevel bleef nagenoeg gelijk, maar de bouw- diepte van de woning is kleiner en ook de plattegrond is anders dan aan de Zomervaart. Er kan niet meer worden gesproken van 348

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 350