een beschermd monument, al kreeg het huis door de authentieke onderdelen toch een oudheidkundige waarde. Minder voldoening schenkt de verdere ontwikkeling aan de Schalkwijkerstraat en de aangrenzende Spaarne-oever. Op 't tijd stip van verschijning van dit Jaarboek is daar een kale vlakte. Het sloopvonnis over de houtloodsen zou in januari 1978 worden voltrokken. De in 1827 opgerichte firma Peltenburg liet ze bouwen om te dienen als scheepmakerij. Dit was althans het geval met de drie noordelijk gelegen loodsen, de oudste van het vijftal. Hun leeftijd werd geschat op ruim honderd jaar. Binnen lag een hellend stel rails, lopend tot aan het Spaarne. Onder tegen de kapbinten hingen lange balken met ronde gaten, waarin de scheepsspanten werden bevestigd. Tot het complex behoorde ook een smederij. In de vloer daarvan lag een grote molensteen. De twee zuidelijk gelegen loodsen waren breder dan de andere drie en hadden een veel zwaardere constructie. Zij stonden aanvankelijk op een terrein aan de Kampersingel, ter plaatse van het Water bedrijf. De lange schuren vormden met hun pannendaken een karakteris tiek geheel, mede door de nogal ruige oever en de spiegeling in het Spaarne. De dakpannen zullen worden bewaard voor enige nog te restaureren monumenten. Er wordt door de afbraak van deze houtloodsen een onbelemmerd uitzicht verkregen op het verkeer, over de gehele lengte van de Schalkwijkerstraat. Weinigen zullen dat als winst beschouwen. Een sinds 1934 bestaand gemeentelijk streven is eindelijk bekroond. In dat jaar werd het bestemmings plan „Dubbele Buurt" goedgekeurd, hetgeen een basis was tot voortzetting van de blijkbaar al eerder begonnen onderhande lingen met de firma Peltenburg. Het was de tijd waarin de neiging ontstond, kritiekloos toe te geven aan opkomende verkeerseisen. Enige straatverbredingen in de binnenstad waren daarvan onder meer het gevolg. Overigens had men al in 1907 zulke maatregelen op het oog ter plaatse van de Antoniestraat, tussen de Burgwal en de Herenvest. Geklaagd werd over het 'drukke verkeer' aldaar, wegens de vele tramwagens die er passeerden. Er deden zich botsingen voor, als gevolg van een toenemend aantal vrachtwagens naar het slachthuis. De 349

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 351