gemeenteraad besloot toen een nieuwe rooilijn vast te stellen, waardoor in de toekomst de straat aan de westzijde tot twaalf meter zou kunnen worden verbreed. In 1970, dus 63 jaar later, volgde de afbraak van het gehele bouwblok tussen dit gedeelte van de Antoniestraat en het Spaarne. Op het adres antoniestraat 75 is een woning overgebleven die herinnert aan de eenvoudige bouwwijze welke vroeger in een buurt als deze gangbaar was. Een nog simpeler huisje stond er links van, jnaar dat monumentje is in 1970 met toestemming van het ministerie gesloopt. De eigenaar kwam niet zijn belofte na, er iets voor in de plaats te zetten. Met nummer 75, vermoedelijk gebouwd in de tweede helft van de zestiende eeuw, ging het de goede kant op. De heer A.M. Busstra, in 1972 eigenaar geworden, liet de architecten Smidt en Van Rossum een plan maken tot het meest noodzakelijke herstel en de verbetering van het woongerief. De kosten beliepen totaal ongeveer 175.000,-. De aannemer Waleveld droeg zorg voor een vakkundige uitvoering. In oktober 1977 was het werk voltooid. De eigenaar moest tot zijn teleurstel ling ondervinden dat de subsidieverlening onredelijk lang uit bleef. Dit bezorgde hem een aanmerkelijk renteverlies. Uit deze gang van zaken blijkt opnieuw, hoe moeilijk het is voor mensen met weinig geld een oud huis in goede staat te brengen. De banken varen er wel bij, door de noodzaak tot het sluiten van leningen. De gevel bestond niet meer uit schoon metselwerk. Circa veertig jaar geleden is een bepleistering aangebracht. Deze werd uitge voerd als imitatie baksteen, een methode die ook elders in de stad is toegepast. Door de specie te vermengen met een rode kleurstof en voegen in de pleisterlaag te trekken die met kalk werden gevuld wekte men de schijn van echt metselwerk. Met het oog op de kosten is deze bepleistering gehandhaafd; volstaan werd met repareren en het egaal kleuren in een wat donkerder tint. Het pand heeft een tamelijk steil zadeldak, direct boven de begane grond. De twee verdiepingen bevinden zich dus in de kapruimte. De meeste huizen uit die tijd bestonden slechts uit een begane- grond en een zolderverdieping. Merkwaardig is het brede boven- 351

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 353