gedeelte van de trapgevel. Er zijn geen aanwijzingen gevonden waaruit zou kunnen blijken dat de beëindiging ooit anders was. Een bijzonderheid is ook de nog authentieke plaats van de voor deur, in het midden van de gevelde omlijsting is een modernise ring uit de vorige eeuw. De vensters waren oorspronkelijk kruis kozijnen en zijn later veranderd in schuiframen. Tot voor kort was de indeling hiervan enigszins verstoordbij de restauratie zijn de ramen weer met elkaar in harmonie gebracht. In het Jaarboek 1969 staat op blz. 210 een foto van het gedeelte Nieuwe Gracht tussen Jansweg en Hooimarkt. De geheel links afgebeelde woningen werden gesloopt in 1970. De twee daar naast, herkenbaar aan de witte gevels, ontkwamen aan dat lot. De kleinste van beiden, nieuwe gracht 52, is kortgeleden hersteld. Dit geeft aanleiding er iets naders over te vermelden. Niet iedere Haarlemmer zal zich de schouwburg herinneren die aan de oostzijde van de Jansweg stond, tussen de Nieuwe Gracht en de Parklaan. Dit gebouw, gesticht in 1849 en buiten gebruik gesteld in 1936, ging door sloop ten onder. Het vrijgekomen terrein werd met een muur van de straat afgescheiden en diende tot opslag van kolen. Deze toestand kon niet zo blijven. Burge meester en wethouders spraken van ,,een wonde plek in het stads beeld". Men besloot de mogelijkheden tot nieuwbouw te verrui men door aankoop en amovering van de resterende bebouwing, tussen de twee straathoeken. De wens ging uit naar de stichting van een representatief bouwwerk. Gedacht werd aan een gerechtsgebouw, want de justitie streefde al enige tijd naar verbe tering van de verouderde huisvesting aan de Jansstraat. Tot de panden die in het raam van deze doelstelling weg moesten, behoorden ook de huizen Nieuwe Gracht 54, 52 en 50. Zij werden in die volgorde door de gemeente aangekocht in 1963, 1964 en 1961Gelukkig was de bewoning voorlopig een belem mering om snel tot sloping over te gaan. Inmiddels werd van rijks wege gewerkt aan de samenstelling van een monumentenlijst. Hoewel men bij het betreffende ministerie van de gemeentelijke plannen op de hoogte was, werden de woningen 48 t/m 54 in 1968 352

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 354