tot beschermd monument verklaard. Dit was tegen de zin van de gemeente. Deze zag zich toen genoodzaakt, een sloopvergunning aan te vragen. Het ministerie reageerde met een „genuanceerd nee"; nummer 54 mocht verdwijnen maar 52 en 50 moesten blij ven. Dit tweetal werd in 1970 ontruimd. Blindering van de ramen verhinderde niet de onttakeling door vernielingen en brandstich ting. „Aardig interieur", stond over nummer 52 vermeld in het monumentenregister. Al spoedig was die kwalificatie niet meer van toepassing. Van de bouw van een gerechtshof is niets gekomen. Het terrein was daar te klein voor, ook indien de woningen aan de Nieuwe Gracht zouden zijn gesloopt. Ter tafel kwam toen een plan voor een kantoor van de AMRO-bank. De architect had in zijn ontwerp gerekend op de sloop van de twee panden. De bezwaren daartegen waren er niet in de eerste plaats de oorzaak van dat het bouwplan werd ingetrokken. Factoren van economische aard gaven de doorslag. Vervolgens werd overwogen op deze plaats een kantoor voor de gemeentelijke sociale dienst te bouwen, in combinatie met een dagbehandelingscentrum van de Janskliniek. Een voorlopige schets wees echter uit dat het terrein voor beide bestemmingen niet toereikend was. Het slopen van de twee huizen aan de Nieuwe Gracht zou ook in dit geval zeker niet de doorslag hebben gegeven tot realisering van het bouwplan. In juli 1975 besloten burgemeester en wethouders definitief de woningen Nieuwe Gracht 50 en 52 te behouden voor de volks huisvesting. Bij raadsbesluit van 7 april 1976 werden ze met restauratieplicht verkocht aan de aannemer J. Lucas, tezamen voor totaal 88.000,-. De „Stichting Diogenes" had zich vroeg tijdig als gegadigde gemeld, maar het gemeentebestuur gaf de voorkeur aan een transactie met de heer Lucas. Nieuwe Gracht 52 is een ééngezinswoning gebleven. De herstel- kosten waren geraamd op 134.000,-. In 1978 komt het veel grotere huis nummer 50 aan de beurt. Dit zal in drie wooneen heden worden onderverdeeld. Omstreeks 1875 woonde hier de bekende architect A. van der Steur jr. De belending nieuwe gracht 48, door de gemeente verkocht aan de heer L. van den 353

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 355