Bergh, is inmiddels ook in gerestaureerde staat gebracht. De gemeentelijke verwerving hiervan gebeurde niet met het oogmerk van sloping, maar met het doel de beschikking te krijgen over het nogal grote achterterrein. Dit was dan ook niet bij de verkoop van het huis aan de heer Van den Bergh inbegrepen. Van de drie huizen is de linker woning, nummer 52, een blijkbaar in de achttiende eeuw uitgevoerde vergroting van een ouder huis. De andere twee, 50 en 48, dateren in aanleg uit het eind van de zeventiende eeuw. Deze panden behoren tot de eerste bebouwing die aan de Nieuwe Gracht tot stand kwam. Vermoedelijk zijn beide huizen omstreeks 1690 gebouwd door de meester timmer man Philips Willemssen Schouman. Opmerkelijk is het in de Nieuwstad ingevoerde systeem, de daken evenwijdig aan de gevels te plaatsen. Aldus brak men met de gewoonte puntvormige gevels te bouwen. Dit hield ook verband met een verkaveling van de grond in grotere perceelsbreedten. De bewoners van nieuwe gracht 48 waren vroeger bevoorrecht, te kunnen beschikken over een riant achtererf. Een veilconditie uit 1784 omschrijft dit als „een groote en welaangelegde tuin, waarin een Prieel, zijnde dezelve beplant met veeldraagende vruchtboomen". Laatstelijk heeft de Lutherse predikant J.H. Michelsen daarvan genoten. Nadat deze op 93-jarige leeftijd in 1902 was overleden, ging de steenhouwer V.H.J. Troupin zich hier vestigen. Het grote binnenterrein leende zich goed voor een bedrijfsbestemming. Om dit beter toegankelijk te maken liet Troupin in 1903 een doorrit uitbreken in de rechterhelft van het huis. Tegelijkertijd verrees er achter een steenhouwerswerk plaats. Enkele marmeren lambrizeringen in de woning herin neren aan het verblijf van deze steenhouwer. Dit bedrijfbleef hier tot ongeveer 1930. Zes jaar later werd er de drukkerij Gebr. Neumann gevestigd. In 1969 maakte deze plaats voor het auto mobielbedrijf „Navap". Dit kreeg echter weinig armslag, want de gemeente gaf geen vergunning tot het bouwen van een overkap ping op het achterterrein. Het is goed dat de aankoop door de gemeente, in 1974, heeft geleid tot herstel van de woonbestem ming. Jammer is wel dat de doorgang gehandhaafd bleef en er niet 354

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 356