een kamer met twee ramen voor in de plaats kwam, overeenkom stig de oorspronkelijke toestand. De geschetste ontwikkeling leidt tot de conclusie dat de van rijks wege aan de gemeente opgelegde verplichting tot handhaving van de huizen Nieuwe Gracht 50 en 52 een verstandige maatregel is geweest. Wij zouden door de sloping een groter parkeerterrein hebben gekregen, dat wel. Maar een gebouw? De afwezigheid daarvan kan niet aan het sloopverbod worden toegeschreven. De gang van zaken leert dat er geheel andere belemmeringen in het spel waren. De automobilisten zijn méér aan hun trekken gekomen dan de bouwers. Jammer dat het gat van de schouwburg aanleiding was een nog groter gat te maken. Kaalslag plegen zonder concrete nieuwbouwplannen voorhanden te hebben kan riskant zijn. Het deftigste gedeelte van de Nieuwe Gracht ligt tussen de Kruis straat en de Jansstraat. De daar op nummer 72 staande gevel bevat al 240 jaar de mooiste voordeur van Haarlem. Vroeger was het de taak van een huisknecht om dat pronkstuk te openen en te sluiten. Mr. J.P.A. Wickevoort Crommelin, die hier rond 1830 woonde, had daarvoor bovendien nog drie dienstboden tot zijn beschikking. Zo de status van de bewoner al geen drempelvrees bij de bezoeker opriep, dan deed dat wel de rijke entourage van het entree. Wie in 1977 voor deze deur stond, die kon door een geheel andere vrees worden bevangen. Een nonchalant tegen de gevel gespijkerd aannemersbord wees op verbouwingsactivitei ten. Uit een gat in het deurpaneel bengelde een draadje waarmee de bouwvakkers zich toegang verschaften. Op die plaats zat voor heen een fraai gesneden deurknop. Dit bleek niet het enige onder deel te zijn dat verloren was gegaan. Het grote huis onderging het lot van vele andere oude panden die zonder ingrijpende verande ringen geen gebruikswaarde meer hebben. Het opnieuw toeken nen van een woonbestemming is een te waarderen streven, maai als daarmee de ruimtelijke beleving grotendeels verloren gaat, dan wordt met het begrip 'Monumentenzorg' wel wat erg gemak kelijk omgesprongen. In 1949, of al eerder, werd in deze royale behuizing nieuwe 355

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 357