gracht 72 een r.k. zusterhuis gevestigd. Twintig jaar later logeerden er studenten van de „Stichting Ateliers 63". Voor dat doel moesten in 1967 de verdiepingen in een groter aantal kamers worden onderverdeeld. Deze ingreep zou veel verder gaan, toen het gebouw werd gekocht door de woningbouwvereniging „St. Jozef'. Het bestuur hiervan beoogde onderdak te verschaffen aan jonge alleenstaanden en enkele tweepersoons huishoudens. De plannen werden in het vooijaar van 1976 opgesteld en kwamen medio 1977 tot uitvoering. Aan het eind van dat jaar namen de eerste bewoners hun intrek. De vertimmering kostte ruim 625.000,-. Het monument is voor dat geld gesplitst in achttien wooneenheden. Merendeels bestaan zij uit één kamer, met een kooknis en een ingebouwde toiletruimte. De afwerking is niet met veel zorg afgestemd op de sfeer van het huis. Tot die conclusie komt men onder andere bij het zien van de uit gebeitst rabathout samengestelde spatschotten boven de aanrechtbladen. Het huis Nieuwe Gracht 72 heeft een bepaalde samenhang met de rechter belending, nummer 70. Zij zijn vermoedelijk als één bebouwing ontstaan, op het eind van de zeventiende eeuw. Deze eenheid blijkt uit de gelijke bouwdiepte en uit de evenwijdig aan de straat staande tussenmuur, die in beide panden dezelfde afstand heeft tot de voorgevel. Bedoelde muur verdeelde de huizen in een voor- en een achtergedeelte, elk met een zadeldak afgedekt. Nummer 70 kreeg een tuin van slechts geringe diepte. Het erf van nummer 72 strekte zich daarentegen van stond af aan uit tot de Achter Nieuwe Gracht en had daar de breedte van beide percelen tezamen. Deze verkaveling is zo gebleven; wel moest op het eind van de vorige eeuw het aan de Parklaan staande koets huis van 72 plaats maken voor enkele woningen. Dat er een zeker verband was tussen de huizen 70 en 72 blijkt ook uit een muuropening die bij de restauratie van 70 werd aange troffen in de gemeenschappelijke bouwmuur. Een aanwijzing is bovendien het feit dat de twee panden tot 1738 toebehoorden aan één eigenaar. De transactie die in dat jaar plaats vond leidde tot een definitieve scheiding. Nummer 70 behield een betrekkelijk eenvoudig aanzien, maar de koper van 72 streefde een grote allure na. Deze Hendrik Teesink Egbertsz, wiens naam later als „Te- 356

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 358