singh" werd geschreven, verhoogde het huis met een extra verdie ping en bouwde de gevel met de mooie ingangspartij en de fraaie gootlijst. Het metselwerk werd met uiterst dunne voegen uitge voerd. De oude gevel was waarschijnlijk één geheel met die van 70 en werd op de scheiding afgehakt. Dit is nog te zien op de naad tussen de twee gevels. Wij staan nog even stil bij Nieuwe Gracht 72. Een veilconditie uit 1810 geeft een uitvoerige beschrijving. Er waren vier met goud leer behangen kamers en een grote zaal die met groen trijp was behangen-. Deze zaal behoorde tot een achterhuis dat blijkbaar de gehele perceelsbreedte besloeg en met een „luchtige binnen plaats" was afgescheiden van het huis zelf. In de 19 de eeuw is dit achterhuis gedeeltelijk gesloopt, waardoor de binnenplaats kwam te vervallen. Wat toen van de achterbouw overbleef was een grote eetkamer en de keuken. Deze verandering hield mede verband met de toen aan de Parklaan gebouwde woningen. De welstand van de bewoners kwam eertijds ook tot uitdrukking in de aanwezigheid van een groot koetshuis, dat een stalling bevatte voor vijf paarden. De tuin werd eveneens bijzonder geroemd, als „in de Engelsche smaak fraai aangelegd". Er stonden vier extra zwarefraaije castanje boomen "en ter weers zijden was „een digt begroeide berceau". Na de verkoop in 1810 zullen de kleine ruitjes in de ramen van de voorgevel zijn vervangen door de nu nog aanwezige empire-inde- ling. Zeer ingrijpend waren de veranderingen die omstreeks 1895 werden uitgevoerd in opdracht van de rijtuigfabrikant J.W.A. Beynes. Voor de dubbele bekapping kwam een plat dak in de plaats; aan de voorkant bleef slechts een laag dakschildje over, dat met zinken losanges werd bekleed. Van binnen zijn vooral opmerkelijk de door de kunstenaar Loots in de gang aangebrachte wandschilderingen en de in renaissancestijl betimmerde eetka mer. „Een matige mond maakt 't lijf gezond", lezen we daar. Nog drie andere van wijsheid getuigende spreuken sieren deze kamer, zoals „een blij gemoed doet 't leven goed". Deze opwekking hebben we wel nodig na de bezichtiging van het wat hokkerig verbouwde huis, dat ondanks de welvaart van onze tijd een afspie geling is geworden van zuinigheid in leefruimte. 357

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 359