van de Kloppersingel wordt begrensd door een verzorgd ontwor pen buurtje. De kerk, een niet-oninteressant plastisch gebouw, geeft de omge ving een markant herkenningsteken. Denkend aan de overige waterpartijen in de oude stad, gaan de gedachten allereerst uit naar de Nieuwe Gracht, de tijdgenoot van de grootse Amsterdamse grachtengordel uit de Gouden Eeuw. De kapitale huizen van het middengedeelte en de royale profile ring van de dwarsdoorsnede hebben onmiskenbaar verwantschap met dat voorbeeld. Amsterdam heeft bij zijn waterpartijen een prachtig samengaan van ruime allure en toch een zekere besloten heid, doordat het zichteinde van de ruimte een beeldafsluiting krijgt door de hoek in de gracht. In Haarlem missen we die afslui ting of markering. Enige grote bomen op het einde van de gracht vangen dit gemis enigszins op. Het blijkt wel, hoe belangrijk het is dat de kopafsluiting van een grachtbeeld hoogwaardig is. Het Spaarne-einde van de Bakenes- sergracht is een alom bekend succesnummer, dankzij de twee prachtige trapgevels. Bij de Burgwal ziet men aan de noordzijde de gevangeniskoepel, een karakteristiek element. Men kan zich afvragen of een dergelijke monumentale vorm het juiste ant woord is op een maatschappelijk probleem als het gevangeniswe zen. Stedebouwkundig is echter die paraplu welkom als een herkenningsdominant, waar dit stadsgedeelte mee gebaat is. Zijn verschijningsvorm is niet slecht met zijn typische tentje boven de grote koepelbelijning. De sombere onderbouw valt in het stads beeld vrijwel weg. De Burgwal en de Bakenessergracht, klein van schaal met varia bele kademuurlijnen, hebben de oude, gemoedelijke sfeer nog enigszins bewaard, hoewel de gevelwanden tal van verminkingen hebben ondergaan. Aardig is, dat de uiteinden van de grachtbe bouwing een inknijpen van de ruimtecontinuïteit laten zien. Wat zou de Burgwal opfleuren als de kaden met een bomenrij beplant werden! Van de Herensingel (de naam suggereert meer dan deze singel voorstelt) is als positieve kwaliteit te noemen, het gezicht op de oude Amsterdamse poort, die door de verkeersvoorzieningen in 33

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 35