Heel wat royaler is het kunstenaarsechtpaar P.G.A. Hermens gehuisvest in de reeds genoemde belending nieuwe gracht 70. Ongeveer in het midden van de vorige eeuw woonde hier de bloe mist C.G. Voorhelm Schneevoogt. In 1929 werd er gevestigd de r.k. openbare leeszaal en bibliotheek. Deze bestemming hield ruim 40 jaar stand. Door samenvoeging van deze instelling met de gemeentelijke bibliotheek kwam dit voormalige herenhuis in ontruimde staat. De heer Hermens kan zich gelukkig prijzen, op de mogelijkheid tot aankoop geattendeerd te zijn geworden. Onder leiding van architect F.A. van Donselaar is er weer een bijzonder gerieflijke woning van gemaakt. Het werk is uitgevoerd door de aannemer Hellingman. De kosten waren begroot op 265.000,-. Een lelijke achterbouw is gesloopt, waardoor de tuin ruimer werd. Het voorgedeelte van de gang en de rechter zijkamer zijn samengevoegd tot een grote ingangshal. Op de verdieping is een extra ruim woonvertrek verkregen door het wegbreken van de muur tussen de voor- en achterkamer. De zolder en de begane- grond doen grotendeels dienst als atelier. De bewoners hebben hun huis op smaakvolle wijze ingericht. Jan Hoeben schrijft in zijn Zeven eeuwen Haarlem dat een gron dige restauratie van de trapgevel kleine houtstraat 37 „brood nodig is". Die noodzaak werd ook wel door anderen ingezien, maar er moet nu eenmaal brood op de plank zijn om zo'n herstel te kunnen bekostigen. De gewenste grondigheid kon eindelijk in 1977 daadwerkelijk worden nagestreefd. Het bureau Monumen tenzorg maakte een tekening en de gebroeders Waleveld voerden het werk uit. Er liggen nu weer solide pannen op het dakhet sterk verweerde metselwerk is vernieuwd en de winkelpui werd vervangen door een woonhuisfront. Het echtpaar Honkoop-Van Essen, als eigenaar hier zelf woonachtig, moest voor dit karwei een kleine ton op tafel leggen. Het rijk en de gemeente namen daarvan samen 60% voor hun rekening. Te oordelen naar de drie gevelstenen zou dit huis in 1609 zijn gebouwd door 'Trou moet blijcken'. Het in 1922 uitgegeven gedenkboekje van deze sociëteit verstrekt ons enige informatie. De schrijver, jhr. O. van Lennep, vermeldt dat de linnenwever 358

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 360