Willem Fransz eigenaar was. Deze man, die 'Trou' presideerde, zou de stenen zelf hebben laten plaatsen. Misschien hadden de leden in dit huis enige jaren hun vergaderplaats. Veel ruimte was daar echter niet voor beschikbaar. De steen met de pelikaan is de sociëteit niet gevolgd naar de andere lokaliteiten die zij successie velijk betrok. Hieruit valt op te maken dat de woning en de gevel stenen inderdaad altijd particulier eigendom zijn geweest. Tot 1920 had de gevel nog van onder tot boven het aanzien van een woning. Dit blijkt uit een tekening in het archief van de dienst Bouw- en Woningtoezicht. De voordeur bevond zich in het midden; ter weerszijden was een T-vormig ingedeeld raam. Binnentredend kwam men in een tot café bestemd vertrek. Rechts was een kamertje met een bedstede. Ook de achterkamer en de twee vertrekken op de verdieping hadden elk zo'n slaapplaats. De tekening behoorde bij het plan voor de winkelpui die toen is gemaakt. Later is de beganegrond geheel uitgebroken. De radiozaak 'De Magneet' leidde hier een bestaan met een afne mende aantrekkingskracht. Na de opheffing werd het huis in 1970 gekocht door de huidige bewoonster. Aan een gebruik als winkel bestond geen behoefte meer. Dit was een kans de gevel weer tot een eenheid te maken. Aldus is een aangename onderbre king verkregen in de door allerlei verbouwingen niet meer gave straatwand. De aan de overkant staande gevel kleine houtstraat 48 is 275 jaar jonger, maar kreeg toch ook al moeite de tand des tijds het hoofd te bieden. Inspecteurs van de dienst Bouw- en Woningtoe zicht, ambtshalve gewend de blik omhoog te richten, zagen het topje angstwekkend achterover hellen. Zij bestelden ijlings een brandweerladder en lieten de bovenste steenstukken verwijderen. De zandstenen ornamenten, tijdelijk op de stoep gedeponeerd, waren plotseling verdwenen. Op de daarna geplaatste steiger bond „Monumentenzorg" de strijd aan om de top nog zoveel mogelijk in tact te laten. Dit had wel enig succes, maar de vermin king kon niet helemaal ongedaan worden gemaakt. De aannemer Van Boxtel deed zijn best er nog wat model in te brengen. Misschien wordt de gevel over honderd jaar als een wonder van 360

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 362