architectuur beschouwd. Blijft de foto van de oude toestand bewaard, dan kan men alsnog de gevelbekroning reconstrueren. Het pand komt niet voor op de lijst van beschermde monumen ten, ofschoon de monumentaliteit daar wel aanleiding toe had kunnen geven. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg vol stond slechts met de kwalificatie 'beeldbepalend'. Naar de bouw tijd behoeven we niet te gissen, want het jaartal 1887 is zeer in het oog springend aangebracht. De nogal overladen gevel is in Haarlem een op zichzelf staand werkstuk; de ontwerper heeft zich door zeventiende-eeuwse stijlvoorbeelden laten inspireren. Vermoedelijk was men er erg trots op, want niet lang na de bouw is een foto gemaakt. Meestal gaat achter een betrekkelijk jonge gevel een eeuwenoud huis schuil. In dit geval dateert het pand echter in zijn geheel uit 18 8 7Wat er gestaan heeft was al vóór 1822 verdwenenDit blijkt uit de in dat jaar door Nautz vervaardigde stadsplattegrond. Gedurende enige tientallen jaren zal hier een gat in de straatwand zijn geweest. Degeen die opdracht gaf de opening te vullen heeft er wat moois van willen maken. De bewoners waren bovendien bevoorrecht met een bijna vijftien meter diepe tuin. In 1912 ging daar een stuk van af, voor de bouw van een bakkerij. De voor kamer die voorzien was van een schouw en een eiken zoldering op gesneden consoles, werd toen bestemd tot banketbakkerswinkel. De twee woonhuisramen moesten daarbij het veld ruimen voor een winkelraam. Later zou ook het resterende gedeelte van de tuin overbouwd worden. In 1968 volgde een verbouwing tot meubelshowroom en stoffeerderij, in opdracht van Vink's meu belfabriek te Assendelft. De heer M.G.H. Vogelaar, eigenaar en bewoner sinds 1975, nam het besluit de oorspronkelijke woon functie te herstellen. Hij liet de bebouwing van het achterterrein slopen, vergrootte de achterkamer met een vier meter diepe uitbouw en hield toch nog een elf meter diepe tuin over. De twee woonhuisramen konden terugkeren, overeenkomstig de oor spronkelijke toestand. De kosten van de gevelverandering en de woningverbetering waren begroot op ruim 186.000,-. Archi tect Van Donselaar maakte het plan; de aannemer Van Boxtel voerde het uit. De eiken zoldering in de voorkamer is weer in het 362

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 364