gezicht gebracht en er is ook weer een schouw geplaatst. Begin 1978 zal het werk klaar zijn. Een derde voorbeeld van de wedergeboorte van een destijds tot winkel verbouwde woning is het monument jansstraat 16. De winkelpui was aangebracht in 1902, ten behoeve van de vlees houwer C. van der Peet. In 1910 vestigde zich hier de meubel maker F. Duijn. Tot voor enkele jaren bleef het huis in bezit van deze familie. Onder de firmanaam A. Duijn-Kloes dreef het echt paar Mica-Duijn er jarenlang een textielzaak. Na de opheffing hiervan deed het pand korte tijd dienst als kantoorruimte van de Nutsspaarbank. De erfgenamen verkochten dit bezit in januari 1975 aan de heer L.H.FI. de Bruin. In mei van dat jaar ging deze er met zijn gezin wonen. Het bureau Monumentenzorg maakte een restauratieplan voor de gevel. Gedetailleerde gegevens van de oorspronkelijke toestand waren niet beschikbaar. Uit een later voor de dag gekomen foto van dit gedeelte van de Jansstraat bleek dat de voordeur op de plaats zat waar zij nu weer is aangebracht. Met deze door de aannemer Overdevest voor 40.000,- uitge voerde restauratie herkreeg het huis een harmonisch aanzien. Het werk kwam eind oktober 1977 gereed. Dit is één van de gevallen die verband houden met een terugloop van de winkelnering in de minder drukke straten van de binnen stad. De kleinere middenstandszaken verminderen in aantal. De leegstand leidt tot verkoop. Particulieren die graag in de oude stad wonen krijgen op deze wijze hun kans. Winkeliers zien er blijk baar geen brood meer in. Het met een eenvoudig klokgeveltje getooide winkelhuis zijl straat 79 is opmerkelijk smal. Zolang de eenvoudige midden stander daar met weinig ruimte genoegen moest nemen kon het een eigen bestaan leiden. De handelaar in zuidvruchten die zich op dit gedeelte van de Zijlstraat ging vestigen had wat meer noten op zijn zang en voegde de rechter belending er aan toe. Sindsdien staan beide monumentengevels op een doorgaand winkelfront. De kiem voor deze ontwikkeling werd eigenlijk al gelegd in 1918 P.A. Yerberne begon toen op nummer 79 een drukkerij. Dit 363

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 365