was in 1904 heel bescheiden begonnen in de Morinnesteeg. De zaak bestond daarna vele jaren op het adres Zijlstraat 33 en later op nr. 55, een niet meer zo'n druk gedeelte van de binnenstad. Het is begrijpelijk dat Fonville verplaatsing naar een gunstiger punt nastreefde. Voordat de directie van de firma Dantuma besloot uitsluitend gevestigd te blijven op het adres Zijlstraat 92, was zij eerst zelf van plan de winkels 79 en 81 door een verbouwing samen te voegen. Het daarvoor in 1964 opgestelde ontwerp toonde een moderne strakke pui. We behoeven er niet om te treuren dat die ingreep achterwege is gebleven. Het werk zou gepaard gaan met een gevel vernieuwing van het hoekhuis en een minder vergaand herstel van nummer 79. Zonder een subsidietoezegging wilde men er niet aan beginnen. Daar het ministerie geen geld had, ging het plan de kast in. Aan het klokgeveltje en de bijbehorende kap moest evenwel toch iets gedaan worden. In 1971 werd daar 22.000,- aan uitgegeven. Voor dergelijk kruimelwerk kan meestal nog wel een klein bedragje uit de subsidiepot worden losgeweekt, hetgeen ook gebeurde. De heer Fonville, eind 1972 eigenaar geworden, liet de Amster damse architecten Kromhout en Groet een plan maken voor de winkel en een bijbehorende pui. Niet lang daarna konden de klanten hier uit de rijke sortering delicatessen een keuze doen. De opgaande gevel van het hoekhuis zijlstraat 8i werd voorlopig een beetje opgeknapt. Het eigenlijke herstel volgde in 1977, tezamen met een herindeling van de verdiepingen. Aldus kwamen er boven de winkel een woning voor de eigenaar en een te verhuren appartement in de kap. De Haarlemse aannemer Hellingman voerde het werk uithij was daarmee eind 1977 gereed. Het is jammer dat besloten moest worden de trapgevel geheel te vernieuwen. Wij zien nu niet meer het handwerk van de metselaar die hier 350 jaar geleden op de steiger stond. De eertijds tot een tuit verminkte top kreeg weer de oude vorm. De ramen zijn voorzien van een aangepaste indeling, zoals tegenwoordig bij restauraties gebruikelijk is. Oude afbeel- 366

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 368