dingen ontbraken en konden dus niet worden geraadpleegd. Het scheelde weinig of ook de zijgevel was tegen de grond gegaan, maar gelukkig kon worden volstaan met enige reparaties. 'C'est bon', staat met mooie lettertjes geschilderd op de houten lijst boven de winkelpui. Kan dat ook worden gezegd van wat hier door de restaurateurs is afgeleverd? De lezer moet dit zelf maar beoordelen aan de hand van de afbeeldingen van de oude en de nieuwe toestand. De geboortekaartjes die hier vroeger werden gedrukt hebben plaats gemaakt voor borrelnootjes. Dank zij de vraag naar dit artikel konden twee monumenten herboren worden. Allesbehalve goed is het gesteld met de eertijds voorname woning zijlstraat 27. „In dit huis is geboren en overleden Mr. Adriaan Justus Enschedé, de eerste archivaris van Haarlem, van onverge felijker gedachtenisse". Dit schreef J.A.G. van der Steur in zijn boek 'Oude gebouwen in Haarlem', uitgegeven in 1907. Als het goed was dan had al lang van een restauratie melding gemaakt moeten kunnen worden. Enige krakers hebben zich van het huis meester gemaakt en richtten ergerlijke vernielingen aan. Jaren lang wordt niets aan onderhoud gedaan. Sinds het pand in 1968 door de PTT van de toenmalige eigenaar C. Keur was gehuurd, nam-de verwaarlozing schrikbarend toe. Het werd de gemeente te koop aangeboden, maar zij ging daar niet op in. De „Stichting Diogenes" dorst het risico niet aan, vanwege de niet zo gunstige ligging en de nogal hoge koopsom. Eigenaar werd tenslotte de heer E.H. Renout. Deze liet een plan maken voor opdeling in tien appartementen en wist daarna Smit's Bouwbedrijf te Beverwijk te interesseren voor overneming van het gebouw en het plan. De subsidieverlening door het ministerie van Volkshuisvesting werd daardoor echter onzeker. Deze behuizing, met de niet geringe inhoud van ruim 2000 nP, bevatte van binnen nog bijzonder waardevolle elementen. Hieronder waren een fraaie houten trap en reliëfs van stucadoorwerk. Het teleurstellende van „Monu mentenzorg" is dat men dikwijls niet verder komt dan een mach teloos toezien op de aftakeling van wat eens 'schone bouwkunst' was. 368

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 370