De vele bomen waar Haarlem vroeger rijk aan was, konden een belemmering zijn het stadsschoon duidelijk uit te beelden. Cornelis van Noorde wachtte daarom de winter af voor het in tekening brengen van een fraai stuk Spaarnewand. Hij stelde zich op ter hoogte van de Melkbrug en liet het oog rusten op een reeks mooie gevels die zich uitstrekten tot aan de hoek van de Turf markt en de Kampervest. De aquarel, gedateerd 1765, wordt bewaard in de Topografische Atlas van het Gemeentearchief. Geheel rechts komen er drie panden op voor die wij een moment nader zullen beschouwen. Van rechts naar links zijn het de huis nummers 88, 90 en 92. Dit waren de gebouwen van de bierbrou werij ,,Het Dubbeld Anker", die hier omstreeks 1620 werd geves tigd door de brouwer Jan van Brienen. Voordien bevond zich ter plaatse van nummer 90 de olieslagerij van Jan Claeszoon Aecker. Het brouwersbedrijf, dat voornamelijk werd uitgeoefend in het linkerpand 92, hieldstand tot 1798. Enkelejaren daarvoor waren er nog twee brouwketels vernieuwd. Een veilconditie uit J797 geeft een uitvoerige beschrijving van de bedrijfsinventaris en de indeling van het middelste pand, nr. 90, dat een „capitaal woon- huijs" was. Deze brouwerswoning, door Van Noorde in een nog gave zeventiende-eeuwse gedaante afgebeeld, onderging kortge leden een opknapbeurt en verdient dus een plaats in de opsom ming van restauraties die in 1977 werden uitgevoerd. Bij de verkoop in 1 798 werd bepaald dat in het woonhuis en de toen als pakhuis gebruikte belendingen ter weerszijden, „nimmer of ooit eenige Bier- ofMolbrouwerij zal of zullen mogen exercee- ren". Nu, de tijd was er ook niet meer naar om dat te onderne men. Wel vinden we later op deze plaats gevestigd de wijnhandel van W. Jager Gerlings, voorheen fa. J.H. Enschedé. Het huis spaarne 90 heeft nog een aantal kenmerken uit de bouw tijd en is er in dit opzicht beter afgekomen dan de radicaal veran derde belendingen. Bouwvalligheid van de geveltop zal lang geleden aanleiding zijn geweest tot toepassing van een eenvoudige halfronde beëindiging. Het ondergedeelte van de gevel is blijk baar rond 1800 in de toen geldende stijl vernieuwd. Tot 1895 woonde hier mr. A.C. Waller, wethouder en redacteur van de Haarlemse Courant. In dat jaar of kort daarna is het huis opge- 370

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 372