splitst in een beneden- en bovenwoning. De toegang tot het bovenhuis kwam in de smalle poort die deel uitmaakte van het rechts staande voormalige moutpakhuis. Ten tijde van Van Noorde had dit een klokgevel. Van 1897 tot 1900 vermelden de adresboeken als bewoner van het benedenhuis de beeldhouwer J.P. Maas. Het enige jaren geleden in ontruimde staat geraakte perceel wer door de firma Jager Gerlings te koop aangeboden. Sinds 12 december 1974 staat het op naam van ir. F.D. ten Hallers. De op circa drie ton geraamde restauratie- en verbouwingswerkzaam heden zijn uitgevoerd door de firma Holleman te Santpoort. Een drietal kleine gezinnen kan er gehuisvest worden. Aan de straat kant is het resultaat van de herstellingen voornamelijk merkbaar aan de betere raamindeling. De tamelijk minutieuze afbeelding die Van Noorde ons heeft nagelaten zou een betrouwbare recon structie van de oude gevel mogelijk hebben gemaakt, maar een dergelijke perfectie wordt in het algemeen niet meer nage streefd. Van het noorden uit langs het Spaarne gaande, zien we het met pannen gedekte zadeldak zich opvallend boven de omgeving afte kenen. De noklijn is extra hoog doordat het huis op een onder bouw staat die bijna anderhalve meter boven het straatpeil uitsteekt. In tegenstelling tot Amsterdam was dit te Haarlem een in de zeventiende eeuw ongebruikelijke wijze van bouwen. Men moet een zeven treden hoge stoep beklimmen om de voordeur te bereiken. De bewoners beschikken door de aanwezigheid van het souterrain over veel bergruimte en worden bij het naar buiten kijken niet gehinderd door de vele auto's die hier passeren. Is het aan de voorkant te druk dan kunnen zij bij goed weer vertier zoeken in de rustig gelegen tuin. Met een diepte van vijftien meter is dit een voor de binnenstad uitzonderlijk gerief. Emd 1977 was het werk nog niet geheel klaar. De voltooiing wordt verwacht m het daaropvolgende voorjaar. Ook andere monumenten aan het Spaarne hebben door hun gunstige ligging kans op een goede toekomst. Een voorbeeld hiervan is het voormalige pakhuis donkere spaarne 52- Wij 371

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 373