ling van het plan achterwege bleef. Van de beoogde ontwikkeling is toen niets gekomen. Het gebouw bleef zoals het was. Een ander verscheen ten tonele om dit monument met enige winst aan de man te brengen. De poging had succes; vier woningzoekende jongelui besloten elk een gedeelte te kopen en te verbouwen tot woning. Zij beschikten slechts over een mager spaarvarken en waren daardoor genoodzaakt zelf te timmeren en te metselen. Hun hoop was gevestigd op subsidie, maar de heren wisten niet dat de overheid in dat opzicht tamelijk traag functioneert. Eén van hen had tenslotte in de gaten dat het tot vervelens toe telefo neren meestal wel wat helpt. Vroeger strekte dit voormalige Lutherse Wees- en Armenhuis zich uit tot tegen het hoekperceel Gedempte Oude Gracht 46. Het jaar van oprichting van deze instelling is 1738. Dr. G.H. Kurtz schreef in 1938 een gedenkboek. Daarin staan bijzonderheden over de geschiedenis vermeld. Eerst kocht men het huis aan de Zuiderstraat dat nu het achtergedeelte is van genoemd hoekpand. Door geleidelijke aankoop van belendingen kreeg het gesticht aan de Zuiderstraat een lengte van bijna 50 meter, tot aan de hoek van de Gasthuisstraat. Aan die zijde werd de lengte 30 meter. De bebouwing was al vrij oud, hetgeen valt op te maken uit de kaart van Thomas Thomaszoon uit 1578 en die van Pieter Wils uit 1647. Vooral op de laatste stemt de hoofdvorm vrijwel overeen met de toestand zoals deze was tot 1909, al zijn er in de loop van de tijd verbouwingen en vernieuwingen uitgevoerd. In het gedenkboek is een tekening gereproduceerd van de oude gevel aan de Zuiderstraat. Opmerkelijk is vooral het middengedeelte. Dit had een breedte van twintig meter en een zeven meter hoog zadel dak. Misschien was het een laatmiddeleeuws woonhuis van enige betekenis. Waarschijnlijk is er het met twee herten versierde deurkalf van afkomstig, dat wordt bewaard in het Frans Halsmu seum. Op deze plaats staan nu vier in 1909 gebouwde wonin gen. Vooral aan de Gasthuisstraat was het weeshuis erg gesloten. Het licht moest voornamelijk komen van de tamelijk krappe binnen plaats. De achtergevel van de vleugel aan de Gasthuisstraat bevat een gedenksteen die herinnert aan een vernieuwing in 1823. 373

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 375