Allan vermeldt 1884 als bouwjaar van een klein huisje op de binnenplaats, bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten. De patiënten die in deze schuur terechtkwamen hadden daar slechts uitzicht op de verten van hemelse zaligheid. Het bouwsel is kort geleden gesloopt, omdat het de lichttoetreding van de woningen belemmerde. Alles aan dit gesticht lijkt ruim 150 jaar lang een toppunt van soberheid te zijn geweest. Maar er moest nu eenmaal onderscheid zijn tussen de afhankelijken en hun weldoeners die ons de fraaie gevels aan de Nieuwe Gracht nalieten. Ene Jan de Koning legateerde geld waarmee in 1905 aan het Westerhoutpark een voor die tijd modern gebouw kon worden opgericht. Het complex aan de Zuiderstraat kwam toen leeg en werd in drie parten verkocht. De vleugel op de hoek van de Gasthuisstraat bleef gespaard. Koper hiervan was G.M. Beelen, die er een siga- renmakerij vestigde en daartoe in 1908 en latere jaren enige veranderingen liet uitvoeren. Aan het eind van het gebouw in de Gasthuisstraat was een erf dat in verbinding stond met de binnen plaats en aan de straatkant een tuinmuur had. Beelen bebouwde dit erf in 1917 met een bergplaats voor het opslaan van tabak. Er is nu een woning van gemaakt. Het platte dak werd daarbij vervangen door een schilddak en de nieuwe eigenaar metselde zelf een voorgevel van handvormsteen. De toekomst van het oude Lutherse Wees- en Armenhuis is weer voor jaren veilig gesteld. Van de vier woningen die er in zijn gekomen is vooral het huis aan de Zuiderstraat royaal van inhoud. Historisch gezien moest er wel wat worden prijsgegeven. Van het weinige dat nog herinnerde aan de oude indeling is alleen de poort over. Aan de straatzijde heeft men ramen bijgeplaatst die er nooit geweest zijn. Wel is het gebouw daardoor wat aantrekke lijker geworden. De door architect J.C.A. Kroner toegepaste ruit- verdeling geeft eveneens een enigszins misleidend beeld van hetgeen wordt geacht een oorspronkelijk gegeven te zijn, maar dat in werkelijkheid niet is. Was er consequent gerestaureerd, dan had ook anders gehandeld moeten worden met het in 1917 bijge bouwde pakhuis aan de Gasthuisstraat. Dit behoorde eigenlijk weer een stuk tuin te worden, zoals ten tijde van het Weeshuis. De nu gebouwde woning geeft ten onrechte de schijn altijd een deel 374

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 376