van het oude complex te zijn geweest. Monumentenzorg is een zaak van compromissen; wordt vastgehouden aan principes dan komt er weinig tot stand. Eind 1977 was het gebouw aan de buitenkant klaar, maar van binnen moest er nog wel wat gebeuren. De heren J.W. Deter- meijer, J.C.A. Kroner jr., H.E.J. Pilon en K.P. Katuin hebben een monument in stand gehouden en tevens een aandeel geleverd aan de bewoonbaarheid van de binnenstad. Dit stukje stadsge schiedenis baart geen zorg meer; daarentegen is er nu grote onze kerheid omtrent de toekomst van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis" dat in 1905 aan het Westerhoutpark tot stand kwam ter vervanging van de oude behuizing aan de Zuiderstraat. Het gebouw is nog wel zeer solide, maar voldoet niet aan hedendaagse eisen van bejaardenhuisvesting. Wegens onvol doende brandveiligheid moest het worden ontruimd. Er zijn plannen ontwikkeld een nieuw tehuis op deze plaats te zetten. Bescherming van het gebouw, een schepping van ir. J.A.G. van der Steur, lijkt geen kans te hebben. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg betwijfelt of deze creatie 'monumentwaardig' is. Hopelijk kan het gevaar van afbraak nog gekeerd worden. Al in 1958 werd de restauratie nagestreefd van klein heiligland i en ia. Het bureau Monumentenzorg maakte toen een opme- tingstekening. De beganegrondruimten waren laatstelijk in ge bruik als garage van de „Centraal Apotheek", Grote Houtstraat 78. Na aankoop door de heer J.W. ter Kuile, stelde architect F. A. van Donselaar in februari 1975 een restauratie- en verbouwings plan op. De uitvoering kwam begin 1977 gereed. De kosten bedroegen volgens de begroting ruim 180.000,-. De bestemming werd woonhuis. Het linker gedeelte bevat op de beganegrond een hal met een trap en een berging. Vermoedelijk is daar een stal geweest die behoord heeft bij het pand Oude Gracht 98. Klein Heiligland 1 en la waren twee afzonderlijke percelen, maar bij de restauratie zijn ze met elkaar in verbinding gebracht. De gevels worden gekenmerkt door klokvormige toppen, drie hoekige frontons en zandstenen voluten. Een bijzonderheid is 375

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 377