zijn invloedssfeer beknot werd, maar nog wel groot genoeg bleek te zijn om zijn dominante functie te behouden, mede door het sparen van de nabije entourage van brug en water, muurrestant en kleinschalige woninkjes in de omgeving. Het witte ziekenfonds gebouw, op zichzelf een net gebouw met goede verhoudingen, doet echter de situatie geweld aan. Het degradeert door zijn geper fectioneerde strakke en brede gevel de omgeving tot een sfeer van verval. Zo'n expressiecontrast kan overigens in sommige gevallen wel degelijk goed en suggestief werken, zoals bijv. bij het Termi nistation in Rome, waar naast een spectaculair, dynamisch gebouw met aluminium, glas en strakke horizontale, marmeren banden een brokkelige rest van de oude stadsmuur met enige cypressen een fascinerend tegenspel teweegbrengt. Daar versterken die twee componenten elkaar, de één als symp toom van technische en creatieve triomf tegenover de andere, het door de eeuwen beschreven, aangetaste en welhaast veredelde historische rudiment. In dit Haarlemse geval is echter sprake van een sfeerconflict. Dat witte front is veel te breed. Aan het Spaarne staan drie bescheiden soortgelijke gevels (Vier hand) die zich wél goed aanpassen aan de wand, door hun schaal- behandeling en beperkte breedte, waardoor de leidmotieven van de hele gevelwand aangehouden werden. Gelukkig staan ze niet direct naast elkaar en jammer is, dat op zeven panden naast elkaar slechts één dak behouden bleef. We stappen nu over naar het hart van de oude stad. 35 die sierlijke dakkapel), dit alles maakt dit doorkijkje tot een moment van herken ning van het oude stedeschoon. Het pandje op de voorgrond biedt een mooi voorbeeld van een goede zijgevel, die duidelijk ondergeschikt is aan de voorgevel en daarmee de ervaring versterkt, dat de ruimte van het Spaarne belangrijker is, dan de Korte Veerstraat Een derBehJ onderscheid in karakter, uitgedrukt zowel door stedebouw als architectuur leidt tot die zo gewaardeerde verscheidenheid in onze oude stadskernen. Geheel gesloten is de zijgevel overigens niet. De enkele ramen zijn zowel voor het interieur als voor de straat zeer welkom. Een mooie lijst en een dakkapel beem- digen op rustige, harmonieuze wijze de gevel als ook het straatprofiel. De etalage- ramen zijn aantrekkelijke elementen voor de voetgangers. De aanwezige straatverlichting stoort allerminst, de verkeerspalen in hun veel voud wel een beetje.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 37