bovendien de gevelsteen van geschilderd terracotta, voorstellende een wolf met een schaap op zijn rug. Blijkens het onderschrift heette het huis ,,De Jonge Wolf'. Bij de restauratie is de linker gevel nagenoeg onveranderd geble ven het luik boven de deuren werd vervangen door een raam. De gevel van het rechter gedeelte is door de aannemer C. J. Overde- vest opnieuw opgetrokken. De lelijke toegangsdeuren zijn vervangen door een gekoppeld stel ramen en een voordeur. Dit is een oplossing die niet berust op gegevens van de oudste toestand, want daarvan viel niets te achterhalen. Voordat de brede inrit werd gemaakt was er een woonhuisdeur en een raam, waartussen een muurdam. De gevel was gepleisterd als imitatiebaksteen, maar bestaat nu weer geheel uit schoon metselwerk. De oorspronkelijke plaats van de gevelsteen kon niet worden vastge steld. Daarom is maar besloten tot herplaatsing volgens de aange troffen toestand. Vermoedelijk zat de steen oorspronkelijk in het midden van de gevel. De uitgevoerde restauratie heeft een harmo nisch aanzien opgeleverd. Toch is ook in dit geval meer sprake van een aanpassing in oude stijl dan van een werkelijke restaura tie. Tot deze methoden komt men wanneer onvoldoende omtrent de oorspronkelijke gevelindeling bekend is. De huisjes groot heiligland ii en 13, hoek Gortestraat, waren met het achterliggende pandje gortestraat 2 al heel lang één eigendom. Zij hebben waarschijnlijk elk een opgaande gevel gehad, met een trap- of klokvormige beëindiging. Van de woning aan de Gortestraat stond nog slechts het onderste gevelgedeelte. Van de andere twee zijn een aantal jaren geleden de verdiepingen vervangen door een laag schilddak, evenwijdig aan de straat. Hierdoor ontstond een horizontale gerichtheid. De traditionele bouwtrant was daarmede verstoord. Het gemeentelijke Monu mentenbureau poogde dit ongedaan te maken en leverde een schets tot herbouw van Gortestraat 2 en verhoging van het hoek huis met een topgevel. Architect Van Brugge nam het voorstel over, maar vond de eigenaar niet tot uitvoering bereid. Onver wacht doken twee nieuwe eigenaren op. Zij begonnen zelf wat aan de huisjes te knutselen, blijkbaar een schijn van waardevermeer- 378

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 380