dering beogend. In 1976 volgde verkoop aan de heer R. de Zwart. Deze legde zich terstond toe op restauratie en verbouwing, met het doel hier zo spoedig mogelijk te gaan wonen. Jammer genoeg ging het plan tot geveloptrekking zijn draagkracht te boven. Samenvoeging van de twee huisjes, in de bestaande vorm, bood hem trouwens al voldoende ruimte. Architect Van Brugge ontwierp een grote woonkamer op de beganegrond en twee slaap kamers in de kap. Aannemer Kamminga voerde het werk uit. De vertimmering kostte ongeveer twee ton. Het ministerie van Volkshuisvesting verstrekte een bijdrage en ook werd een beperk te restauratiesubsidie in uitzicht gesteld, hoewel dit hoekje geen beschermd monument is. Op 23 september 1977 kon het huis in gebruik worden genomen. Slechts aan een naad in het gevelmetselwerk is te zien dat het vroeger twee huisjes warenéén van beide voordeuren is namelijk vervangen door een raam. Het pandje aan de Gortestraat heeft plaats gemaakt voor een buitenruimte. De deur en de nissen in de tuinmuur herinneren er aan dat hier een huisje stond. De bebouwing op deze straathoek is veel ouder dan de gevels doen denken. De met een tongewelf overkluisde kelder was er al toen in 1562 de hoekwoning werd gekocht door meester Claes Ael- brechtssen, organist van de parochiekerk. In 1596 wordt de linnenwever Jan van Deventer eigenaar en in 1601 is het de Antwerpense garentwijnder David Lambrechtssen die het huis koopt. Al na een jaar toont een andere Vlaming belangstelling voor dit bezit. Deze Lieven Everwijn van Gendt draagt het huis op zijn beurt in 1613 over aan kleermaker Gijsbrecht van Hout ten. Opmerkelijk is een verkoopakte uit 1740, waarin de woning wordt opgedragen aan Vincent van der Vinne. Een schilderachtig straatje moet het zijn geweest, de „Gortersste- ge". De gemeente had daar in de kaalslagperiode geen oog voor. Men was verblind door een algeheel vernieuwingsstreven. De Haarlemse monumentenzorgers, zich gelukkig prijzend met de hun toegestane restauratie van de Bank van Lening, legden zich toe op een passende bebouwing in de naaste omgeving van dit monument. Zij maakten een ontwerp voor een aansluitend 379

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 381