gebouwtje in de Gortestraat en reconstrueerden op papier de zuidelijke straatwand, aan de hand van foto's. Overtuigend bleek daaruit, welk een aardig en gevarieerd straat beeld verloren was gegaan. De voorstellen tot herstel van het oude karakter vonden bijval van de projectgroep en de wijkraad. Architect G. A. Kneppers kocht van de gemeente het stukje grond achter de Bank van Lening en realiseerde daar voor zijn kantoor het bedoelde gebouwtje. Ook volgde hij in hoofdopzet de door Monumentenzorg gedane suggestie voor het bouwen van de woningen Gortestraat 10 t/m 22. Dit plan zal in 1978 tot uitvoe ring komen. Een wens van „Haarlems Monumentenzorg" is dan grotendeels in vervulling gegaan. De aanwezigheid van een gevelsteen kan soms voldoende aanlei ding zijn een huis tot beschermd monument te verklaren. Die conclusie geeft een bezoek aan het adres breestraat i 9Er is daar een nis in de gevel waar zich al meer dan driehonderd jaar een strijd afspeelt tussen Simson en een leeuw. We zijn er niet achter gekomen of er een verband bestaat tussen dit tafereel en de vroe gere bestemming van het huis. Behalve de gevelsteen biedt het monument weinig bijzonders. Merkwaardig is wel de geringe hoogte van het gevelmetselwerk. Deze is een gevolg van de veran dering tot lijstgevel en het aanbrengen van een hoge winkelpui. De verbouwing tot winkelhuis vond waarschijnlijk plaats om streeks 1890. De verdieping werd toen een afzonderlijk toeganke lijke bovenwoning. Die scheiding is er nu niet meer. Binnenshuis heeft zich kortgeleden een totale verandering voltrokken. Dat is het werk van de Haarlemse architect ir. P.A. Janssen, die al verscheidene jaren op zoek was naar een bij zijn levensstijl passende woning. Binnen de muren kon hij zijn inspi ratie vrijelijk vorm geven want daar was nagenoeg niets meer dat ontzien behoefde te worden. Door toepassing van verschillende vloerniveaus ontstond een bijzondere ruimtewerking. Met een voudige middelen is een sfeer verkregen die de gewaarwording oproept hier altijd thuis te kunnen zijn, ongeacht de eeuw waarin men leeft. Aan de buitenkant is niet veel meer gebeurd dan het verbeteren 380

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 382