van de raamindeling op de verdieping. De ouderwetse winkelpui mocht blijven staan. We weten niet hoe de gevel vroeger was en dan is het maar beter, te laten zitten wat wordt aangetroffen. Dat winkelfront is trouwens best wel aardig. Het gaf een kwart eeuw lang zicht op de kruidenierswaren van G.J. van Es, die op deze plaats de buurt van levensmiddelen voorzag. Gelukkig wordt niet elk woonhuis waarin iemand een nering begint tot winkel verbouwd. De beide ramen van goudsmids- pleintje 2 waren groot genoeg om de sortering oude flessen en kruiken te kunnen zien die de handelaar J. Smit er achter had uitgestaldi Dat zaakje paste daar wel, maar de levensduur bleek gebonden te zijn aan die van de eigenaar. Zijn echtgenote bleef er nog enige tijd wonen. Het huis werd gekocht door de „Stichting Diogenes". Deze gaf de architecten Smidt en Van Rossum opdracht een plan te maken. De subsidieaanvrage werd in augustus 1975 ingediend, doch door de eis tot bezuiniging duurde het nog een jaar aleer de firma Van de Luitgaarden met de uitvoe ring mocht beginnen. In maart 1977 konden de huurders er hun intrek nemen. Hoewel de indeling is gemoderniseerd, bleef het pand een onder- en bovenwoning. Deze splitsing kwam vermoe delijk in 1900 tot stand. Sinds dat jaar vermelden de adresboeken namelijk de aanduiding 2-zwart en 2-rood. Achter de achttiende-eeuwse gevel kwamen tijdens het werk de restanten te voorschijn van een middeleeuws huis. De constructie heeft bestaan uit een houtskelet, met twee moerbinten en bijbeho rende muurstijlen. Daar de toestand erg slecht was, valt het niet te verwonderen dat 250.000,- moest worden betaald om dit monument weer levenskracht te geven. De architecten lieten de klokvormige gevel wat hoger optrekken en pasten een gebogen houten bekroning toe. Zij volgden nauwkeurig de afbeelding in het boekje van mr. A. J. Enschedé, getiteld ,,De restauratie van de Waalse Kerk en het Begijnhof te Haarlem". De daarin op blz. 29 gereproduceerde foto laat ons de nog gave gevel van het flessen- winkeltje zien. Het boekje is uitgegeven in 1939. Toen het topje wat wankel begon te worden heeft men de klokgevel afgeknot. Een zorgvuldig herstel werd toen blijkbaar niet nodig geoordeeld. 381

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 383