Dank zij dat plaatje kon het huis nu zijn sierlijke lijnen terug krijgen. Die perfectie contrasteert opvallend met de tuitvorm van de belending. Deze is als een op zeker tijdstip ontstane verande ring van een trapgevel geaccepteerd, maar dit beeld komt wel wat onbevredigend op de toeschouwer over. Een afbeelding van de oude en de nieuwe toestand is elders in dit Jaarboek opgenomen (zie het jaaroverzicht van de Stichting „Diogenes Elaarlem" in 1977). De geschiedenis van Goudsmidspleintje 2 is nog niet tot de oorsprong nagevorst. Interessant is het gegeven dat het huis in 1669 werd gekocht door pastoor Cousebant en tot 1843 dienst deed als schuilkerk. Zulke zaken, evenals het feit van de thans uitgevoerde restauratie, zouden eigenlijk op een buiten- of binnenshuis aan te brengen gedenksteentje vermeld moeten worden. Op de stadsplattegrond van Nautz, vervaardigd in 1822, staat de situatie toen hier nog de huiskerk van de r.k. Statie van St. Jozef functioneerde. Door enige aanbouwen was het perceel aanvanke lijk groter dan thans. De bestemming van kerk kwam te vervallen na de bouw van de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat. Veel huizen in de oude stad lijken niet erg oud te zijn, maar kunnen toch nog iets in zich hebben dat wijst op een ver verleden. De woning bakenessergracht 87 is slechts aangemerkt als 'beeldbepalend' en deed vermoeden slechts een negentiende- eeuwse invoeging te zijn. Het was dus wel een verrassing, ook daarin nog restanten van een laat-middeleeuws houtskelet aan te treffen. In eerste aanleg had het huis een diepte van 8,5 meter. Met twee stel houten jukken, bestaande uit muurstijlen, korbeels, sleutelstukken en moerbalken, was de inwendige constructie in drie gelijke delen verdeeld. Op de verdieping zijn nog sleutel stukken met een peervormig gesneden versiering aanwezig. Oorspronkelijk bestond het huis uit een beganegrond, een verdie ping en een kap. Sinds de vorige eeuw zijn enige ingrijpende veranderingen uitgevoerd. De oude kap werd vervangen door een extra verdieping; de bouwdiepte onderging successievelijk een verdubbeling, over de volle hoogte. Dit zal voornamelijk het 382

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 384