in het uitoefenen van druk op de rijksoverheid om de restauratie mogelijk te maken. Het gelukte hen een subsidietoezegging te verkrijgen in de kosten voor het maken van een plan en een begro ting. Architect A.L. Oosting te Utrecht zorgde voor een uitste kende presentatie hiervan. Met inbegrip van het technisch onder zoek werd er 90.000,— aan uitgegeven. De subsidie over dat bedrag was niet veel meer dan een zoethoudertje, want het stond al meteen vast dat van een verdere bijdrage niets kon komen. Sinds het plan in augustus 1977 werd aangeboden is dan ook geen enkele hoop gewekt omtrent een kans op uitvoering. Drie miljoen zou het gaan kosten om dit monument in goede doen te bxengen. Gerekend was op een culturele bestemming van het westelijke gedeelte, waarin we tot nu toe voornamelijk de kosterswoning aantreffen. Het gebouw kan daardoor een op de wijde omgeving gerichte functie krijgen. Een zeer aantrekkelijke gedachte, maar ja, we zien van het bankpapier dat in de nabijheid wordt gedrukt voorlopig nog niets terechtkomen in de Waalse Kerk. Het strijdbare bestuur wordt in zijn uithoudingsvermogen wel erg op de proef gesteld. Geld moet geld opleveren. Deze wet is voor veel oude gebouwen noodlottig. Ook het voortbestaan van de spaarnekerk is er van afhankelijk. Met dit oogmerk is thans een plan in ontwikkeling dat voorziet in een verscheidenheid van bestemmingen. Architect Peter Janssen ontwierp in opdracht van 'Damave B.Y.' een opde ling van de binnenruimten, voornamelijk bestaande uit een sport zaal, een bowlingbaan en enige woningen. Dit kerkgebouw zal het in 't vervolg dus meer van lichaamskracht dan van geestkracht moeten hebben. Aldus zou een rendabele investering mogelijk zijn. De ruimtebeleving gaat natuurlijk door het inbrengen van de geprojecteerde etages verloren. Wel zullen de gewelven van de middenbeuk gespaard blijven. Als de kostenberekening gunstig uitvalt dan zal misschien in 1978 begonnen kunnen worden. Zij die voor het behoud van deze hemelbestormer zijn opgekomen mogen daarna met enige voldoening op hun acties terugzien. Triest blijft wel de omstandigheid dat we het fraaie interieur kwijt zijn. De vernielingen die sinds de sluiting in de eens zo imposante 385

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 387