ruimte werden aangericht kunnen ronduit duivels worden genoemd. Vernielzucht kreeg ook volop kans in de al enkele jaren leeg staande gebouwen van brinkmann, aan de Grote Markt, de Smedestraat en de Schoutensteeg. We volgden de ontwikkeling met enige gelatenheid. De bouwvergunning voor het rigoureuze nieuwbouwplan werd in de laatste dagen van 1977 verleend, nadat voor de aanleg van de diepe kelder een systeem was gekozen waarmee de kans op verzakking van de omringende bebouwing minimaal zou zijn. De bouwresten uit vroeger tijd worden radi caal opgeruimd. Ook enkele nog waardevolle oude kelders gaan de puinbak in, evenals het beschermde monument Smedestraat 20. Over het gehele vrijkomende grondvlak is een stelsel van betonkolommen en doorgaande vloeren ontworpen, tot de maxi maal toegestane hoogte van twintig meter. Het nieuwe gebouw gaat gedeeltelijk schuil achter enkele te sparen gevels. Die zijn echter niet meer elk zoals voorheen het eigen gezicht van een individueel huis. Wanneer er vroeger vernieuwingen werden uitgevoerd dan gebeurde dat met inacht neming van de oude scheidingsmuren. Met die traditie wordt in dit geval totaal gebroken. Wat zich hier gaat voltrekken is misschien nodig om de stad levend te houden, maar lijkt niet helemaal in overeenstemming te zijn met de beginselen van een 'beschermd stadsgezicht'. De gemeenteraad besloot op 6 april 1977 in principe medewerking te verlenen aan de aanwijzing die tot een zodanig bescherming leidt. Aleer de maatregel van kracht is, gaat er nog heel wat in de stad aan vergaande ingrepen gebeuren. Daar zullen ook de gerechtsgebouwen aan de Jans straat bij zijn. 'Brinkmann' is een operatie die wel de kroon spant. De verwachting bestaat dat de nieuwe gevels van een hoge archi tectonische kwaliteit zullen zijn. Misschien verklaart men ze over vijftig jaar tot beschermd monument. Waar we nu nog wat kritisch tegenover staan, kan in de toekomst wellicht als een daad van grote allure worden beschouwd. In de geschiedenis van de bouwkunst zijn daar verscheidene voorbeelden van. Op dit 386

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 388