gende zaterdag een excursie gehouden naar de Haarlemmerhout onder leiding van de heer Brink. 28 mei. Luilakwandeling. De luilaktocht was dit jaar een wande ling van 9 kilometer van de Zoete Inval langs Spaarnwoude en Spaarndam en terug. De wandeling begon om ca. half acht. Langs de Parallelweg naast de spoorbaan Haarlem-Amsterdam, dwars door het weidelandschap, over de oude Genieweg in de richting Spaarnwoude. Dit landschap zal deel gaan uitmaken van het recreatiegebied „Spaarnwoude in wording". Over 't Woerd (Kerkweg) en via de Liedeweg bij het fort Penningsveer kwam men voorbij de hoeve Voorzorg en uiteindelijk bij de dorpskerk. Na afloop van de wandeling dronk men in De Zoete Inval nog een kopje koffie en keerde daarna terug naar huis. De organisatie van deze tocht was uitstekend verzorgd door de bestuursleden H.B.E. Warnaars en C. Wiegel. 27 augustus/15 oktober. Dankzij de medewerking van onze beschermheer drs. R J. de Wit, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, was het mogelijk de leden in de gele genheid te stellen tot een bezoek aan het Provinciehuis (het voor malig paviljoen Welgelegen). De belangstelling was enorm. Ruim 300 leden meldden zich aan voor deze excursie. De ruimte in het Provinciehuis en het aantal beschikbare rondleiders maakte het volstrekt onmogelijk een dergelijk groot gezelschap ineens te ontvangen. Het provinciaal bestuur verklaarde zich echter bereid het gebouw nogmaals een ochtend voor onze leden open te stellen en wel op 15 oktober. De aanmeldingen werden derhalve gesplitst in twee groepen. Gebouwd tegen het einde van de achttiende eeuw als buitenhuis van de bankier Henry Hope, werd het paviljoen in 1808 verkocht aan Lodewijk Napoleon, koning van Holland, die er slechts tot 1810 zou wonen. In 1814 nam prinses Wilhelmina, de moeder van Koning Willem I, er haar intrek. Zij verbleef er regelmatig tot aan haar dood in 1820. Van 1838 tot 1885 was in het gebouw een museum voor levende nederlandse meesters gevestigd en tot 1926 het Koloniaal Museum en het Museum van Kunstnijverheid. Op 393

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 395