De bezichtiging van het stadje zelf viel letterlijk in het water, maar de Koepelkerk is door vrijwel alle deelnemers bezocht. De koster hield een aardig verhaal over deze kerk. Om 17.00 uur keerde het gezelschap terug naar Haarlem waar men om ca. 19.00 uur aankwam. Een bijzonder geslaagde dag. 31 oktober. Ir. L.C. (Wiek) Röling, stadsarchitect van Haarlem, hield een lezing getiteld „De spanning tussen traditie en vernieu wing in de bouwkunst". De heer Röling besprak het probleem dat ontstaat als men nieuw wil of moet bouwen in oude steden. De vraag is moet dat aanpassend gebeuren of moet gebruik worden gemaakt van de laatste ontdekkingen der bouwtechniek. Dit probleem werd toegelicht met dia's en na de lezing was er een zeer geanimeerde discussie. 28 november. Mevrouw H. Slagter-Wieringa en mr. P.G. Sijp- kens hielden een lezing over het befaamde en omstreden landhuis Kareol. Door Mevrouw Slagter werden dia's vertoond waarbij zij uitgebreide historische informatie verstrekte. Daarna gaf de heer Sijpkens een toelichting op het doel en streven van de Stichting Kareol, de problemen t.a.v. de bescherming van het gebouw en het 'gat' in de Monumentenwet. Ook gaf de heer Sijpkens een bijzonder duidelijk beeld van de mogelijkheden en onmogelijkheden van dit ogenblik. Na afloop van de lezing was er gelegenheid tot vragen stellen. Door Mevrouw Slagter en de heer Sijpkens werd met zoveel enthou siasme gereageerd op deze vragen dat niemand er aan twijfelde dat zij zich met alles wat mogelijk is inzetten voor het behoud van Kareol. 14 december. Drs. J. Achterstraat, directeur van het Sociografisch Bureau De Meerlanden, hield een lezing over de historie en ontwikkeling van Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. Over de drooglegging en de problemen van de overgang naar onze tijd, zoals de groei van Schiphol sprak de heer Achterstraat zeer onderhoudend. Deze bijeenkomst was een goede aanvulling op 395

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 397