Grote Markt Vanzelfsprekend denken we in de eerste plaats aan de Grote Markt, één van de belangrijke Nederlandse pleinen, kortgeleden in zijn grondplan gewijzigd en sindsdien in discussie gebleven door het niet geheel bevredigende resultaat. De hoofdgedachte van de reorganisatie was aantrekkelijk; het alom tegenwoordige verkeer parkeren terugdringen tot enige kleine passages, hetgeen een opvallend karakterverschil met zich meebracht. Het beetje resterende auto- en brommerlawaai is niet hinderlijk, een totale isolatie van het stadsverkeer is vermeden. Een belangrijk centrum als zo'n hoofdmarkt moet een levend element zijn. Typische voorbeelden van levende pleinen zijn de Dam en het Leidseplein in Amsterdam, als plein niet echt mooi, maar het publiek stelt er prijs op. Zo'n centrum-ruimte is een soort climax, een hoogtepunt ten opzichte van de omgeving, dit in tegenstelling met een teruggetrokken plein, zoals een Nieuwe- kerksplein. Daar is rust, voor een jachtig stadsmens aanleiding om er maar een kort moment te zijn, want er is niet genoeg te beleven. De Grote Markt nu kreeg de sfeer van een voetgangersplein, geka rakteriseerd door een rustige klinker-sierbestrating, nieuwe beplanting en verlichting, terwijl het grote standbeeld van Coster naar een nevenruimte verplaatst werd. Het is die rustige sfeer, die vele mensen niet kunnen rijmen met een stadscentrum met zijn drukte en volte, en het is duidelijk dat de meningen hierover uiteen zullen blijven lopen, omdat er vele anderen zullen zijn, die de rust en de ruimere aanblik op de mooie gebouwen, zittend op een terras zeker zullen waarderen. Het is vergelijkbaar met een middeleeuwse Franse stadskern, die geïsoleerd kwam te liggen door het verleggen van de drukke acti viteiten naar nieuwe stadsdelen. Op zulke oude pleintjes kan men dankbaar neerstrijken op een mooie zomerdag in een omgeving, die doorgaans echter kleinsteeds en museaal aandoet, vaak erg 37 eeuwse stadsbeelden. Gave voorbeelden hiervan vinden we nog menigmaal in oude Franse stadjes. De hoge kwaliteit van de architectuur van menige gevel in de Zijlstraat draagt bij tot dit hoogtepunt van stadsschoon. De grote lichtmasten detoneren als onbehouwen dissonanten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 39