Groeten uit Haarlem Stadsgeschiedenis sinds 1900 Plan en aanleiding De tentoonstelling „Groeten uit Haarlem" was een uitwerking van een reeds eerder bestaand plan, nadat het Frans Halsmuseum enkele malen tentoonstellingen had georganiseerd in of over Haarlemse wijken n.a.v. een aktuele gebeurtenis, waarbij de sociaal-historische ontwikkeling van een stadsdeel werd duidelijk gemaakt (Bouwen en wonen, werk van de architekt J.B. van Loghem, het Station, Dit is onze zorg, Kom over de Burgwal). Kenmerkend voor de opzet was altijd, dat het persoonlijke, het individuele verhaal de ingang vormde tot een algemenere ontwik kelingslijn. Het lag dan ook in de bedoeling deze benadering toe te passen in een tentoonstelling over de recente geschiedenis van Haarlem. Aanvankelijk wilden wij dit uitwerken aan de hand van tien portretten van Haarlemmers, 'representatief voor de laatste drie generaties stadsbewoners. Het 75-jarig bestaan van de Vereniging 'Haerlem' vormde een aardige aanleiding dit plan uit te voeren. Al spoedig bleek, dat het maken van tien, de periode typerende portretten niet realiseer baar was. Daarom besloot de werkgroep een andere werkwijze te volgen, namelijk een chronologische indeling, onderverdeeld in het ekonomische, het politieke, het sociale en kulturele leven. Hierbij werd het persoonlijke element niet uit het oog verloren tijdens een in het voorjaar gehouden klopjacht kwamen vele tien tallen Haarlemmers, als reaktie op onze oproep in de kranten, naar de Vleeshal met foto's, dokumenten en verhalen. Met dit materiaal konden wij voor een belangrijk deel het geschiedver haal illustreren. Doel Met deze tentoonstelling wilden wij voor een zo breed mogelijk publiek een beeld schetsen van 7 5 jaar Haarlemse stadsgeschiede nis. Uitgangspunt voor de opzet was de nadruk te leggen op het dagelijks leven van het merendeel van de Haarlemmers en niet toe te geven aan de verleiding om anekdotes en prominente 399

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 401