figuren centraal te stellen. Door gebruik te maken van 'alledaags' materiaal, zoals familiefoto's, schoolrapporten, diploma's etc., gekombineerd met prenten, archiefstukken, foto's e.d. van orga nisaties en instellingen probeerden wij verband te leggen tussen persoonlijke herinneringen en de ontwikkeling van de stad als geheel. Met zeer beknopte hoofdteksten (in totaal 13), zo nodig aangevuld per deelonderwerp met kleinere teksten, probeerden wij het verhaal door de tentoonstelling heen te vlechten. Indeling De hiernavolgende hoofdteksten geven de indeling van de tentoonstelling weer. 1. Groeten uit Haarlem Een tentoonstelling over de stad en de Haarlemmers van nu, hun ouders en hun grootouders. Drie generaties hebben de stad zien groeien en veranderen. Iedere generatie heeft het zijne daartoe bijgedragen. In de afgelopen 75 jaar is er veel gebeurd. De stad heeft een ander gezicht gekregen: huizenblokken zijn gesloopt, brede verkeers wegen zijn aangelegd en hele nieuwe wijken zijn gebouwd. De overheid bracht grotere sociale zekerheid en de welvaart is toege nomen. Deze tentoonstelling kan niet anders doen dan een indruk geven van deze periode. Immers, ieder vertelt zijn geschiedenis anders. 2. Haarlem breidt zich uit Tegen het eind van de 19de eeuw raakte Haarlem volgebouwd. Steeds meer stemmen gingen op om Schoten en grote delen van Heemstede en Bloemendaal bij Haarlem te voegen voor woning bouw. Omdat de randgemeenten profiteerden van Haarlemse voorzieningen (scholen, ziekenhuizen en theaters), vond men in Haarlem annexatie gerechtvaardigd. Na de grenswijziging van 1927 kreeg Haarlem zijn langgerekte vorm. Pas na 1960 begon de stad weer in de breedte te groeien (Schalkwijk). Nu Haarlem opnieuw volraakt, zoekt men naar andere oplossingen, zoals de 'overloop' naar Noord-Holland 400

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 402